wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2003, Nr 2 (93) |


• Nie pozwolimy na wykonywanie obrazków – mówi wiceprezes GUGiK Ryszard Preuss • Zabawa w LPIS – na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych • EUPOS a sprawa polska • Z GPS-em w morze, czyli przegląd nawigacyjnych odbiorników GPS do zastosowań morskich • Kompendium ...

powrót

Paweł Kopycki

EuroGlobalMap

Wspólna europejska baza danych. EuroGlobalMap (EGM) jest europejską odpowiedzią na ogólnoświatową inicjatywę Global Mapping. W ramach EGM opracowana zostanie dla obszaru Europy ciągła (ang. seamless) baza danych ogólnogeograficznych o szczegółowości odpowiadającej skali 1:1 000 000. Podstawową zaletą i zarazem wyróżnikiem tej bazy ma być wysoka jakość danych gwarantowana przez państwowe agencje kartograficzne.

W dniach 2-3 grudnia 2002 r. w siedzibie EuroGeographics w Marne-la-Vallee pod Paryżem odbyło się kolejne spotkanie regionalnych koordynatorów projektu EuroGlobalMap. Polskę reprezentowali Marek Baranowski (dyrektor Centrum Informacji o Środowisku GRID – Warszawa) i autor tego artykułu.

Jak to się zaczęło
We wrześniu 2000 r. szefowie europejskich państwowych służb geodezyjnych i kartograficznych – zebrani w Malmö w Szwecji na XXIII Zgromadzeniu Generalnym CERCO (obecnie EuroGeographics) – podjęli decyzję o przystąpieniu do realizacji projektu EuroGlobalMap. Wiodącą rolę w projekcie powierzono NLS Finland – państwowej agencji kartograficznej Finlandii, koordynatorem projektu została Heli Ursin, zaś szefem komisji technicznej Aaro Mikkola. Z ramienia EuroGeographics projekt nadzoruje Saulius Urbanas.

Koordynacja regionalna
W celu sprawnego przeprowadzenia prac obszar Europy został podzielony na sześć regionów, w których koordynatorami zostały: Finlandia, Francja, Grecja wraz z Turcją, Irlandia, Niemcy i Polska. Dodatkowo wprowadzono dwa podregiony koordynowane przez: Estonię – w regionie fińskim i Hiszpanię – w regionie francuskim. Podstawowym obowiązkiem regionalnych koordynatorów jest wspieranie procesu opracowywania danych w obrębie regionu. W szczególności jest to pomoc w zakresie:
- interpretacji specyfikacji technicznej,
- konwersji danych z systemów narodowych do obowiązującego w projekcie WGS84,
- konwersji danych do ArcInfo,
- generalizacji.

Region polski
Do regionu polskiego, poza naszym krajem, należą: Mołdawia, Słowacja, Ukraina i Węgry. Regionalnym koordynatorem został dr Marek Baranowski, ze strony GUGiK za nadzór nad projektem odpowiada autor tego artykułu. We wrześniu 2001 r. w siedzibie GUGiK w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli państwowych agencji kartograficznych regionu, odpowiedzialnych za realizację projektu EGM. Celem spotkania było zainicjowanie działań w regionie. Obecnie prace zmierzające do utworzenia spójnej, zintegrowanej bazy dla terytoriów Polski, Słowacji i Węgier są już na ukończeniu. Mimo licznych prób aktywizacji wciąż są problemy z uzyskiwaniem danych dla Mołdawii i Ukrainy. W pokonaniu tych trudności mają pomóc planowane wyjazdy regionalnego koordynatora do tych krajów.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS