Paweł Kopycki
EuroGlobalMap
Wspólna europejska baza danych. EuroGlobalMap (EGM) jest europejską odpowiedzią na ogólnoświatową inicjatywę Global Mapping. W ramach EGM opracowana zostanie dla obszaru Europy ciągła (ang. seamless) baza danych ogólnogeograficznych o szczegółowości odpowiadającej skali 1:1 000 000. Podstawową zaletą i zarazem wyróżnikiem tej bazy ma być wysoka jakość danych gwarantowana przez państwowe agencje kartograficzne.
W dniach 2-3 grudnia 2002 r. w siedzibie EuroGeographics w Marne-la-Vallee pod Paryżem odbyło się kolejne spotkanie regionalnych koordynatorów projektu EuroGlobalMap. Polskę reprezentowali Marek Baranowski (dyrektor Centrum Informacji o Środowisku GRID – Warszawa) i autor tego artykułu.
Jak to się zaczęło We wrześniu 2000 r. szefowie europejskich państwowych służb geodezyjnych i kartograficznych – zebrani w Malmö w Szwecji na XXIII Zgromadzeniu Generalnym CERCO (obecnie EuroGeographics) – podjęli decyzję o przystąpieniu do realizacji projektu EuroGlobalMap. Wiodącą rolę w projekcie powierzono NLS Finland – państwowej agencji kartograficznej Finlandii, koordynatorem projektu została Heli Ursin, zaś szefem komisji technicznej Aaro Mikkola. Z ramienia EuroGeographics projekt nadzoruje Saulius Urbanas.
Koordynacja regionalna W celu sprawnego przeprowadzenia prac obszar Europy został podzielony na sześć regionów, w których koordynatorami zostały: Finlandia, Francja, Grecja wraz z Turcją, Irlandia, Niemcy i Polska. Dodatkowo wprowadzono dwa podregiony koordynowane przez: Estonię – w regionie fińskim i Hiszpanię – w regionie francuskim. Podstawowym obowiązkiem regionalnych koordynatorów jest wspieranie procesu opracowywania danych w obrębie regionu. W szczególności jest to pomoc w zakresie: - interpretacji specyfikacji technicznej, - konwersji danych z systemów narodowych do obowiązującego w projekcie WGS84, - konwersji danych do ArcInfo, - generalizacji.
Region polski Do regionu polskiego, poza naszym krajem, należą: Mołdawia, Słowacja, Ukraina i Węgry. Regionalnym koordynatorem został dr Marek Baranowski, ze strony GUGiK za nadzór nad projektem odpowiada autor tego artykułu. We wrześniu 2001 r. w siedzibie GUGiK w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli państwowych agencji kartograficznych regionu, odpowiedzialnych za realizację projektu EGM. Celem spotkania było zainicjowanie działań w regionie. Obecnie prace zmierzające do utworzenia spójnej, zintegrowanej bazy dla terytoriów Polski, Słowacji i Węgier są już na ukończeniu. Mimo licznych prób aktywizacji wciąż są problemy z uzyskiwaniem danych dla Mołdawii i Ukrainy. W pokonaniu tych trudności mają pomóc planowane wyjazdy regionalnego koordynatora do tych krajów.
Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY
powrót
|