Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2003, Nr 2 (93) |


• Nie pozwolimy na wykonywanie obrazków – mówi wiceprezes GUGiK Ryszard Preuss • Zabawa w LPIS – na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych • EUPOS a sprawa polska • Z GPS-em w morze, czyli przegląd nawigacyjnych odbiorników GPS do zastosowań morskich • Kompendium ...

powrót

Paweł Kopycki

EuroGlobalMap

Wspólna europejska baza danych. EuroGlobalMap (EGM) jest europejską odpowiedzią na ogólnoświatową inicjatywę Global Mapping. W ramach EGM opracowana zostanie dla obszaru Europy ciągła (ang. seamless) baza danych ogólnogeograficznych o szczegółowości odpowiadającej skali 1:1 000 000. Podstawową zaletą i zarazem wyróżnikiem tej bazy ma być wysoka jakość danych gwarantowana przez państwowe agencje kartograficzne.

W dniach 2-3 grudnia 2002 r. w siedzibie EuroGeographics w Marne-la-Vallee pod Paryżem odbyło się kolejne spotkanie regionalnych koordynatorów projektu EuroGlobalMap. Polskę reprezentowali Marek Baranowski (dyrektor Centrum Informacji o Środowisku GRID – Warszawa) i autor tego artykułu.

Jak to się zaczęło
We wrześniu 2000 r. szefowie europejskich państwowych służb geodezyjnych i kartograficznych – zebrani w Malmö w Szwecji na XXIII Zgromadzeniu Generalnym CERCO (obecnie EuroGeographics) – podjęli decyzję o przystąpieniu do realizacji projektu EuroGlobalMap. Wiodącą rolę w projekcie powierzono NLS Finland – państwowej agencji kartograficznej Finlandii, koordynatorem projektu została Heli Ursin, zaś szefem komisji technicznej Aaro Mikkola. Z ramienia EuroGeographics projekt nadzoruje Saulius Urbanas.

Koordynacja regionalna
W celu sprawnego przeprowadzenia prac obszar Europy został podzielony na sześć regionów, w których koordynatorami zostały: Finlandia, Francja, Grecja wraz z Turcją, Irlandia, Niemcy i Polska. Dodatkowo wprowadzono dwa podregiony koordynowane przez: Estonię – w regionie fińskim i Hiszpanię – w regionie francuskim. Podstawowym obowiązkiem regionalnych koordynatorów jest wspieranie procesu opracowywania danych w obrębie regionu. W szczególności jest to pomoc w zakresie:
- interpretacji specyfikacji technicznej,
- konwersji danych z systemów narodowych do obowiązującego w projekcie WGS84,
- konwersji danych do ArcInfo,
- generalizacji.

Region polski
Do regionu polskiego, poza naszym krajem, należą: Mołdawia, Słowacja, Ukraina i Węgry. Regionalnym koordynatorem został dr Marek Baranowski, ze strony GUGiK za nadzór nad projektem odpowiada autor tego artykułu. We wrześniu 2001 r. w siedzibie GUGiK w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli państwowych agencji kartograficznych regionu, odpowiedzialnych za realizację projektu EGM. Celem spotkania było zainicjowanie działań w regionie. Obecnie prace zmierzające do utworzenia spójnej, zintegrowanej bazy dla terytoriów Polski, Słowacji i Węgier są już na ukończeniu. Mimo licznych prób aktywizacji wciąż są problemy z uzyskiwaniem danych dla Mołdawii i Ukrainy. W pokonaniu tych trudności mają pomóc planowane wyjazdy regionalnego koordynatora do tych krajów.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS