Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2003, Nr 2 (93) |


• Nie pozwolimy na wykonywanie obrazków – mówi wiceprezes GUGiK Ryszard Preuss • Zabawa w LPIS – na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych • EUPOS a sprawa polska • Z GPS-em w morze, czyli przegląd nawigacyjnych odbiorników GPS do zastosowań morskich • Kompendium ...

powrót

Małgorzata Kosin

Użytek rolny w świetle prawa

Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne w art. 24 ust. 4 zapewnia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostęp do bazy danych ewidencji gruntów i budynków w celu założenia i prowadzenia Krajowego Systemu Ewidencji Gospodarstw Rolnych i Zwierząt Gospodarskich (IACS). Analizując ten przepis, należałoby zadać sobie pytanie, jak powinna wyglądać baza danych, aby Agencja mogła ten system założyć i prowadzić.

Zgodnie z artykułem 8 pkt 1 ustawy z 25 lipca 2001 r. o Krajowym Systemie Ewidencji Gospodarstw Rolnych i Zwierząt Gospodarskich ewidencja taka powinna zawierać m.in.:
- nazwisko i imię, adres, PESEL posiadacza gospodarstwa rolnego;
- powierzchnię gospodarstwa rolnego z identyfikatorami działek ewidencyjnych wchodzących w jego skład;
- dane umożliwiające identyfikację działek rolnych i gruntów odłogowanych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Konieczne jest więc określenie, co oznaczają takie pojęcia, jak: gospodarstwo rolne, działka rolna czy grunt rolny. Obowiązujące przepisy prawa definiują je w różny sposób.
- I tak ustawa z 25 lipca 2001 r. o Krajowym Systemie Ewidencji Gospodarstw Rolnych... mówi m.in.:
gospodarstwo rolne – wszystkie nieruchomości rolne będące w posiadaniu tego samego podmiotu;
działka rolna – zwarty obszar gruntu rolnego wchodzący w skład gospodarstwa rolnego, na którym prowadzona jest jedna uprawa.
- Z kolei kodeks cywilny w art. 461 stwierdza: nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej (...).
- Według uchwalonej 3 lutego 1995 r. ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych gospodarstwo rolne to m.in. grunty:
a) określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne,
b) pod stawami rybnymi służącymi wyłącznie dla potrzeb rolnictwa,
c) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej.
- Jeszcze inaczej podchodzi do tematu ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, według której: gospodarstwo rolne to obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych w operatach ewidencyjnych jako użytki rolne, gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha (...)
- Wydane prawie rok temu rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków mówi, że użytkami rolnymi są:
a) grunty rolne,
b) sady,
c) łąki trwałe,
d) pastwiska trwałe,
e) grunty rolne zabudowane,
f) grunty pod stawami,
g) rowy.
Analizując powyższe przepisy, dochodzimy do wniosku, że definicje gospodarstwa rolnego, użytku rolnego oraz gruntu rolnego są niespójne i ujęte tematycznie pod konkretny cel akurat wydawanego aktu prawnego.
Ale to jeszcze nie koniec. Nie można przecież pominąć rozporządzenia Rady Ministrów z 4 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów (wydanego na podstawie dekretu o ewidencji gruntów i budynków). Akt ten mówi o objęciu klasyfikacją gleboznawczą gruntów rolnych, gruntów pod lasami, a także pod wodozbiorami o powierzchni do 10 ha. Zgodnie z zapisem § 22 ust. 3 zarządzenia ministrów rolnictwa i gospodarki komunalnej z 20 lutego 1969 r. w sprawie ewidencji gruntów w miastach i osiedlach właściwy organ winien był określić zasięg gruntów podlegających klasyfikacji w granicach danego miasta. W praktyce klasyfikacją objęto obszar całych miast.
Zgodnie z tym zarządzeniem w operatach ewidencyjnych dane dotyczące klas użytków rolnych określa się zgodnie z gleboznawczą klasyfikacją gruntów. Taka definicja i zakres użytków rolnych całkowicie rozmijają się z ustawą z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, której artykuł 6 ust. 5 pkt 3 mówi o „obszarach rolniczej przestrzeni produkcyjnej w tym wyłączonej z zabudowy” i zapisem ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, gdzie mówi się o obszarach przeznaczonych na cele rolne.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS