wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2003, Nr 2 (93) |


• Nie pozwolimy na wykonywanie obrazków – mówi wiceprezes GUGiK Ryszard Preuss • Zabawa w LPIS – na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych • EUPOS a sprawa polska • Z GPS-em w morze, czyli przegląd nawigacyjnych odbiorników GPS do zastosowań morskich • Kompendium ...

powrót

redakcja

Z GPS-em w morze

Przegląd odbiorników nawigacyjnych. Mimo iż klasyczna nawigacja korzysta ze stosunkowo prostych narzędzi (kompas, sekstant, chronometr, cyrkiel czy trójkąt nawigacyjny), sama wcale nie jest zadaniem łatwym. Wręcz przeciwnie, dawniej uważana była za wiedzę tajemną, dostępną jedynie nielicznym. Obecnie marzenie o łatwej nawigacji urzeczywistnia się m.in. dzięki odbiornikom GPS. Co więcej, techniki satelitarne spełniają wciąż rosnące wymagania dotyczące precyzji, szybkości i niezawodności wyznaczania pozycji oraz nawigowania jednostką pływającą.

Na kolejnych stronach prezentujemy odbiorniki GPS do nawigacji morskiej – jest to zaledwie fragment oferty dostępnej na naszym rynku. Wszystkie publikowane w tabelach dane pochodzą od polskich dystrybutorów lub sprzedawców sprzętu.
W zestawieniu znalazły się zarówno proste odbiorniki z wbudowanym wyświetlaczem (funkcjonalnością przypominające nieco urządzenia ręczne prezentowane w poprzednim numerze), jak i bardziej zaawansowane (o dokładności nawet centymetrowej i szerokim zastosowaniu, nie tylko w nawigacji) – montowane na statkach i współpracujące z komputerem pokładowym, a więc niewymagające własnego ekranu. W przypadku profesjonalnych systemów komputer taki integruje dane z odbiornika GPS z informacjami pochodzącymi z różnego rodzaju czujników, sonarów, echosond itp., ale także baz danych GIS. Możliwości związane z projektowaniem trasy rejsu, przeliczaniem współrzędnych w czasie rzeczywistym, korygowaniem zmian położenia anteny GPS spowodowanych falowaniem, włączaniem alarmów czy wyświetlaniem danych na tle cyfrowej mapy są uzależnione od zainstalowanego w komputerze oprogramowania. Z tego też względu nieistotna jest wielkość pamięci odbiornika (musi jej wystarczyć jedynie na zapamiętanie ustawień), a oprogramowanie wewnętrzne służy najczęściej do jego konfiguracji i określania pozycji. Takie rozwiązanie pozwala na integrowanie odbiornika z innymi systemami pomiarowymi i nawigacyjnymi, nie ograniczając jego funkcji do z góry narzuconych przez producenta. Profesjonalne odbiorniki przeciętnego Czytelnika mogą szokować ceną. Jeśli jednak uwzględnimy fakt, że taki sprzęt może zapewnić bezpieczeństwo statkowi wartemu dziesiątki milionów dolarów, spojrzymy na tę inwestycję zupełnie inaczej.
Z uwagi na specyfikę warunków morskich warto pamiętać, że GPS bez zewnętrznej anteny narażony jest na jachcie na wydłużenie czasu wyszukiwania pozycji (przeszkadza w tym np. takielunek), co łączy się z większym poborem energii i mniejszą dokładnością. Jeśli zaś mamy antenę zewnętrzną (niektóre profesjonalne odbiorniki mają nawet podwójne czy wręcz poczwórne), optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie jej na topie masztu. Stąd też wynika inna istotna cecha tego typu sprzętu (szczególnie dotycząca właśnie anteny) – wodoszczelność. Do elektroniki, zwłaszcza na jednostce pływającej, należy mieć ograniczone zaufanie (mimo jej wielu zalet). Kiedy wysiada zasilanie albo następuje awaria sprzętu, do serwisu jest z reguły daleko. Dlatego posiadanie GPS-a nie zwalnia ze znajomości i praktykowania tradycyjnych metod nawigacji.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS