Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2003, Nr 2 (93) |


• Nie pozwolimy na wykonywanie obrazków – mówi wiceprezes GUGiK Ryszard Preuss • Zabawa w LPIS – na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych • EUPOS a sprawa polska • Z GPS-em w morze, czyli przegląd nawigacyjnych odbiorników GPS do zastosowań morskich • Kompendium ...

powrót

Jerzy Przywara

Zabawa w LPIS

Na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych. Budowa Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS) ruszy wkrótce pełną parą, dołączając do innych działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmierzających do stworzenia Krajowego Systemu Ewidencji Gospodarstw Rolnych i Zwierząt Gospodarskich (IACS). Nie będzie, co prawda, tak widowiskowa dla mediów jak akcja kolczykowania bydła, ale wszystkie znaki na niebie i Ziemi wskazują, że w drugiej połowie roku może być gorąco.

W najbliższym czasie powinny zostać ogłoszone wyniki pierwszego przetargu na budowę baz danych LPIS (Land Parcel Identification System – Systemu Identyfikacji Działek Rolnych). Przez najbliższe lata będzie to standardowe zadanie dla firm geoinformatycznych. Do obowiązków kontrahentów będzie należało:
- wykonanie ortofotomapy,
- przetworzenie danych z ewidencji gruntów i budynków,
- opracowanie wektorowej mapy granic działek ewidencyjnych,
- wektoryzacja pól zagospodarowania,
- integracja baz danych.
Pierwszy przetarg obejmuje swym zasięgiem 9 obszarów o powierzchni od 1600 do 9860 km2 (łącznie ok. 50 tys. km2) położonych w północno-wschodniej Polsce i zawierających ponad 5,8 mln działek ewidencyjnych.

UE-IACS-LPIS-EGiB-rolnik
Miejsce i rolę LPIS w IACS (Integrated Administration and Control System – Zintegrowanym Systemie Zarządzania i Kontroli) określa artykuł 2 rozporządzenia Rady EWG nr 3508 z 27 listopada 1992 r., który mówi, że:
„Zintegrowany System składa się z następujących elementów:
a) zinformatyzowanej bazy danych,
b) systemu identyfikacji działek rolnych,
c) systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt,
d) wniosków pomocowych,
e) zintegrowanego systemu kontroli”.
W Polsce podstawę prawną założenia i prowadzenia IACS reguluje ustawa O krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw z 25 lipca 2001 r. (DzU nr 125, poz. 1363). Prawidłowe funkcjonowanie IACS w części dotyczącej kontroli wniosków o dopłaty dla rolników wymaga zgromadzenia danych umożliwiających sprawdzenie wielkości deklarowanych upraw. Każdy wniosek podlegać będzie bowiem kontroli administracyjnej. System ma m.in.: wykrywać wnioski, w których zadeklarowano zbyt dużą powierzchnię upraw, wyłapywać dwa lub więcej wniosków dotyczących jednej działki oraz typować te, które podlegać będą kontroli w terenie.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS