wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2003, Nr 2 (93) |


• Nie pozwolimy na wykonywanie obrazków – mówi wiceprezes GUGiK Ryszard Preuss • Zabawa w LPIS – na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych • EUPOS a sprawa polska • Z GPS-em w morze, czyli przegląd nawigacyjnych odbiorników GPS do zastosowań morskich • Kompendium ...

powrót

Jerzy Przywara

Zabawa w LPIS

Na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych. Budowa Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS) ruszy wkrótce pełną parą, dołączając do innych działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmierzających do stworzenia Krajowego Systemu Ewidencji Gospodarstw Rolnych i Zwierząt Gospodarskich (IACS). Nie będzie, co prawda, tak widowiskowa dla mediów jak akcja kolczykowania bydła, ale wszystkie znaki na niebie i Ziemi wskazują, że w drugiej połowie roku może być gorąco.

W najbliższym czasie powinny zostać ogłoszone wyniki pierwszego przetargu na budowę baz danych LPIS (Land Parcel Identification System – Systemu Identyfikacji Działek Rolnych). Przez najbliższe lata będzie to standardowe zadanie dla firm geoinformatycznych. Do obowiązków kontrahentów będzie należało:
- wykonanie ortofotomapy,
- przetworzenie danych z ewidencji gruntów i budynków,
- opracowanie wektorowej mapy granic działek ewidencyjnych,
- wektoryzacja pól zagospodarowania,
- integracja baz danych.
Pierwszy przetarg obejmuje swym zasięgiem 9 obszarów o powierzchni od 1600 do 9860 km2 (łącznie ok. 50 tys. km2) położonych w północno-wschodniej Polsce i zawierających ponad 5,8 mln działek ewidencyjnych.

UE-IACS-LPIS-EGiB-rolnik
Miejsce i rolę LPIS w IACS (Integrated Administration and Control System – Zintegrowanym Systemie Zarządzania i Kontroli) określa artykuł 2 rozporządzenia Rady EWG nr 3508 z 27 listopada 1992 r., który mówi, że:
„Zintegrowany System składa się z następujących elementów:
a) zinformatyzowanej bazy danych,
b) systemu identyfikacji działek rolnych,
c) systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt,
d) wniosków pomocowych,
e) zintegrowanego systemu kontroli”.
W Polsce podstawę prawną założenia i prowadzenia IACS reguluje ustawa O krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw z 25 lipca 2001 r. (DzU nr 125, poz. 1363). Prawidłowe funkcjonowanie IACS w części dotyczącej kontroli wniosków o dopłaty dla rolników wymaga zgromadzenia danych umożliwiających sprawdzenie wielkości deklarowanych upraw. Każdy wniosek podlegać będzie bowiem kontroli administracyjnej. System ma m.in.: wykrywać wnioski, w których zadeklarowano zbyt dużą powierzchnię upraw, wyłapywać dwa lub więcej wniosków dotyczących jednej działki oraz typować te, które podlegać będą kontroli w terenie.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS