Jerzy Przywara
Zabawa w LPIS
Na marginesie przetargu na budowę baz danych Systemu Identyfikacji Działek Rolnych. Budowa Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS) ruszy wkrótce pełną parą, dołączając do innych działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmierzających do stworzenia Krajowego Systemu Ewidencji Gospodarstw Rolnych i Zwierząt Gospodarskich (IACS). Nie będzie, co prawda, tak widowiskowa dla mediów jak akcja kolczykowania bydła, ale wszystkie znaki na niebie i Ziemi wskazują, że w drugiej połowie roku może być gorąco.
|
W najbliższym czasie powinny zostać ogłoszone wyniki pierwszego przetargu na budowę baz danych LPIS (Land Parcel Identification System – Systemu Identyfikacji Działek Rolnych). Przez najbliższe lata będzie to standardowe zadanie dla firm geoinformatycznych. Do obowiązków kontrahentów będzie należało: - wykonanie ortofotomapy, - przetworzenie danych z ewidencji gruntów i budynków, - opracowanie wektorowej mapy granic działek ewidencyjnych, - wektoryzacja pól zagospodarowania, - integracja baz danych. Pierwszy przetarg obejmuje swym zasięgiem 9 obszarów o powierzchni od 1600 do 9860 km2 (łącznie ok. 50 tys. km2) położonych w północno-wschodniej Polsce i zawierających ponad 5,8 mln działek ewidencyjnych.
UE-IACS-LPIS-EGiB-rolnik Miejsce i rolę LPIS w IACS (Integrated Administration and Control System – Zintegrowanym Systemie Zarządzania i Kontroli) określa artykuł 2 rozporządzenia Rady EWG nr 3508 z 27 listopada 1992 r., który mówi, że: „Zintegrowany System składa się z następujących elementów: a) zinformatyzowanej bazy danych, b) systemu identyfikacji działek rolnych, c) systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, d) wniosków pomocowych, e) zintegrowanego systemu kontroli”. W Polsce podstawę prawną założenia i prowadzenia IACS reguluje ustawa O krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw z 25 lipca 2001 r. (DzU nr 125, poz. 1363). Prawidłowe funkcjonowanie IACS w części dotyczącej kontroli wniosków o dopłaty dla rolników wymaga zgromadzenia danych umożliwiających sprawdzenie wielkości deklarowanych upraw. Każdy wniosek podlegać będzie bowiem kontroli administracyjnej. System ma m.in.: wykrywać wnioski, w których zadeklarowano zbyt dużą powierzchnię upraw, wyłapywać dwa lub więcej wniosków dotyczących jednej działki oraz typować te, które podlegać będą kontroli w terenie.
Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY
powrót
|