Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2003, Nr 3 (94) |


• Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. I • Trzy resorty o użytkach • Na Wiśniową, proszę – redakcyjny test AutoMapy • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. II, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Mały krok, duży zysk, czyli ...

powrót

Jan Borkowski

Na Wiśniową, proszę

W lutym ukazała się w sprzedaży AutoMapa – nowoczesny produkt geoinformatyczny współdziałający z systemem nawigacji satelitarnej. W ciągu kilkunastu miesięcy – bez budżetowego wsparcia i pilotaży – młoda ekipa z warszawskich firm Geosystems Polska i AQURAT stworzyła program, który będzie wspomagał poruszanie się po zatłoczonych polskich drogach. Premierowa wersja zawiera mapę Polski (1:500 000) oraz plany Warszawy i Poznania (1:5000). W końcu stycznia przyjrzeliśmy się AutoMapie z bliska. Wykorzystaliśmy do tego komputer kieszonkowy iPAQ „uzbrojony” w odbiornik GPS NAVMAN.

AutoMapa adresowana jest przede wszystkim do osób przemieszczających się samochodami, chociaż równie dobrze może być wykorzystywana w turystyce pieszej. Sam proces uruchamiania programu, deklarowania trasy, nawigowania czy też wyszukiwania żądanych obiektów jest tak prosty, że nie wymaga wyjaśnień. Intuicyjne menu oraz przejrzyście opisane funkcje umożliwiają uzyskanie wprawy w posługiwaniu się AutoMapą w czasie kilku minut, nawet osobie nieobytej z komputerem typu iPAQ.

Rysikiem po ekranie
Jedną z podstawowych cech komputerów kieszonkowych jest tzw. dotykowy ekran. Wystarczy jedno dotknięcie rysikiem, by uruchomić żądaną funkcję. W przypadku wyświetlonej mapy wskazanie dowolnego punktu np. oznaczać może początek lub koniec trasy albo wywoływać informacje o obiekcie. Zostało to w pełni wykorzystane w AutoMapie.
Od pierwszego uruchomienia programu widoczny jest czytelny i przemyślany sposób prezentacji danych na niewielkim przecież ekranie. Pasek nawigacyjny ograniczony jest do podstawowych funkcji – zoom, wybór trasy, pomiar odległości i GPS. Zastosowana kolorystyka, wyrazista symbolika (np. przejazd przez ronda), użycie odpowiedniego liternictwa czy też zredukowanie do niezbędnego minimum liczby wyświetlanych na mapie nazw pozwalają na szybką i intuicyjną interpretację informacji i łatwe orientowanie się w terenie. Za pomocą „suwaka” umieszczonego z prawej strony ekranu płynnie zmieniamy skalę mapy.
Pomyślano też o korzystających z Auto-Mapy w czasie nocnych podróży. Specjalny tryb oświetlenia ekranu chroni kierowcę przed tzw. efektem olśnienia.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS