Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2003, Nr 3 (94) |


• Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. I • Trzy resorty o użytkach • Na Wiśniową, proszę – redakcyjny test AutoMapy • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. II, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Mały krok, duży zysk, czyli ...

powrót

Adam Weintrit

Cyfrowo po morzach i oceanach

Mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej (część I). Technologia GIS przeniesiona na grunt nawigacji morskiej tworzy podstawy systemów obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych ECDIS (Electronic Chart Display and Information Systems). Rozwiązują one ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa żeglugi problem jednoczesnej prezentacji na ekranie monitora obrazu sytuacji nawodnej uzyskanej za pomocą radaru, sytuacji topograficzno-batymetrycznej zawartej na mapie oraz informacji o położeniu pochodzącej przede wszystkim z nawigacyjnych systemów pozycyjnych.

ECDIS, podobnie jak każdy system GIS, to nie tylko hardware i software, ale także baza danych zarówno geometrycznych, jak i opisowych, które muszą być sprawnie aktualizowane, zarządzane i analizowane w sposób zapewniający uzyskanie informacji w postaci „statycznych” map, obrazów procesów i zjawisk (monitoring), a także ich prognoz oraz rekonstrukcji (modelowanie)Tworzenie nowej, rodzącej się dopiero technologii jest zajęciem fascynującym. Jednak mimo olbrzymiego wysiłku intelektualnego tysięcy ludzi zaangażowanych w rozwój systemów ECDIS, nadal istnieje jeszcze sporo przeszkód na drodze do pełnego wprowadzenia w życie tej nowoczesnej koncepcji. Wiele kwestii nie zostało dotąd jednoznacznie rozstrzygniętych i wymaga międzynarodowych ustaleń, jak np. system aktualizacji i dystrybucji map, rozwiązania organizacyjno-technologiczne ogólnoświatowej bazy danych WEND – Worldwide Electronic Nautical Chart Database czy ustanowienie regionalnych ośrodków koordynacyjnych tworzenia map elektronicznych RENC (Regional ENC Coordinating Centers). Sprawą ciągle otwartą pozostaje wybór odwzorowania mapy, a niektóre inne – wymagają dalszych badań naukowych (np. generalizacja map, płynna zmiana skali, wizualizacja 2D/3D, a nawet 4D, dynamizacja treści map, przedstawienie przebiegu izobat w funkcji czasu, automatyzacja procesu planowania drogi statku).

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama