Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2003, Nr 4 (95) |


• Jak zapobiegać piractwu: ochrona prawna map numerycznych • Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. II • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. III, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Gdzie szukać pieniędzy – programy pomocowe Unii ...

powrót

Agata Ciejka, Łukasz Markiewicz

Z GPS-em w Tatry

W ramach projektu „Bezpieczny szlak” dwójka studentów z AGH (autorzy artykułu) zbudowała bazę danych geograficznych dla Tatr Zachodnich zawierającą zbiory charakterystycznych punktów wraz z opisami i pozwalającą na bezpieczną wędrówkę górskimi szlakami. Dane te są dostępne w internecie, a ich twórcy zapraszają do współpracy przy kontynuacji przedsięwzięcia

Kompas będący dotąd nieodzownym wyposażeniem piechura coraz częściej zastępowany jest przez łatwo dostępne, ręczne odbiorniki GPS. Jedyny problem to znalezienie odpowiednich współrzędnych, które po wpisaniu do odbiornika prowadziłyby nas wzdłuż zaplanowanej trasy. Właściwe przygotowanie wędrówki najważniejsze jest w turystyce górskiej, o czym świadczą liczne przykłady nagłaśniane przez media. Na polskich stronach internetowych znaleźć można współrzędne wybranych szczytów czy schronisk, co jednak nie wystarcza, by poruszać się wytyczonymi trasami. Stąd projekt „Bezpieczny szlak”, którym „zaraził” nas dr Janusz Jura z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Aby w pełni zaspokoić potrzeby odbiorców informacji, dla których tworzyliśmy „Bezpieczny szlak”, przeanalizowaliśmy następujące zagadnienia:
- potencjalnych użytkowników – przeznaczyliśmy go dla osób wędrujących szlakami Tatr Zachodnich. Trasy te często prowadzą graniami, co w przypadku załamania pogody lub zejścia z wytyczonego szlaku grozi poważnymi konsekwencjami. Informacje zawarte w projekcie (wraz z charakterystyką poszczególnych odcinków górskich szlaków) mają umożliwić użytkownikowi, który dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa zabiera w drogę odbiornik GPS, nawigowanie do określonego celu wzdłuż wytyczonych, a tym samym bezpiecznych ścieżek;
- wymagania techniczne użytkowników – by umożliwić korzystanie z różnych typów odbiorników GPS, charakterystyczne punkty (tzw. waypoints) postanowiliśmy zestawić w plikach rozpoznawanych przez programy obsługujące najpopularniejsze standardy. Plik taki (zawierający określone lokalizacje z nadanymi nazwami i ewentualnie ikonami graficznymi) wgrywa się do odbiornika GPS, który podczas nawigowania po trasie automatycznie zmienia punkt docelowy na kolejny, może również obliczyć odległość, wskazać kierunek oraz czas potrzebny na przejście do danego punktu;

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS