Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2003, Nr 5 (96) |


• Geodeci w Unii Europejskiej, cz. I – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Austrii i Belgii • Unia chce unifikować – europejskie spotkanie CLGE • Start Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL • Gotowe dane czekają na odbiór – rozmowa GEODETY z wiceprezesem GUGiK ...

powrót

Marek Studencki

Dzień z życia zespołu projektowego

Bentley V8 Generation World Tour 2003,
Warszawa, 2 kwietnia

Warszawa była 63. na liście 70 miast goszczących objazdową imprezę informacyjną Bentley V8 Generation World Tour 2003. Ponad 220 uczestników zgromadzonych w stołecznym hotelu Hyatt Regency miało okazję zapoznać się z nową serią produktów Bentleya – Generacją V8, a tak że podyskutować i wymienić doświadczenia.

Wiceprezes firmy Alan Lamont przedstawił główne cele, jakie przyświecały projektantom podczas tworzenia
oprogramowania Generacji V8. Aby opracować w pełni zintegrowane rozwiązania dla architektury, budownictwa, geoinżynierii oraz przemysłu, firma zdecydowała się na globalną synchronizację produktów. Obok MicroStation V8.1 w pakiecie znalazły się aplikacje branżowe oraz duża liczba rozwiązań serwerowych.
Różnorodność odbiorców i ich potrzeby zmusiły Bentleya do zbudowania platformy, która pozwalałaby pracować w różnych środowiskach (integracja A/E/C i GIS), a zarazem efektywnie tworzyć, zarządzać i publikować dane na każdym etapie cyklu projektowego. Alan Lamont omówił najbardziej znaczące rozwiązania prowadzące do tego celu:
- MicroStation V8.1 i aplikacje towarzyszące (przeglądanie, tworzenie i zapisywanie plików do formatu DGN lub DWG bez ich uprzedniej konwersji),
- udogodnienie wymiany informacji poprzez wprowadzenie otwartego formatu danych – OpenDGN,
- zastosowanie nowych narzędzi ułatwiających synchronizację i dystrybucję danych („wybiórcze cofnij”, śledzenie historii, graficzne zaznaczanie zmian pomiędzy wersjami projektu),
- zarządzanie własnością intelektualną (podpis cyfrowy, cyfrowe prawa dostępu),
- indeksacja projektu (generowanie raportów i statystyk, zapytania ad hoc, współpraca z aplikacjami bazodanowymi),
- konektory – dystrybucja danych za pomocą połączeń serwer-serwer,
- nowy system licencjonowania aplikacji, w którym cena zależy od liczby użytkowników, a licencja na MicroStation V8.1 obejmuje dodatkowe aplikacje.
Alan Lamont wskazał potencjalnych użytkowników nowej rodziny oprogramowania, a także przedstawił ubiegłoroczne wyniki finansowe firmy.
Na potwierdzenie zalet nowych produktów Generacji V8 przedstawiciel Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
w Bydgoszczy zaprezentował przykłady zastosowania tych narzędzi w codziennej działalności. Pracownia jest użytkownikiem oprogramowania firmy Bentley już od 12 lat i przy użyciu jej produktów tworzy projekty urbanistyczne dla miast, prowadzi badania studialne i koncepcyjne oraz różnego rodzaju prace analityczne. Aplikacje Bentleya pomogły opracować studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Bydgoszczy (mapa rastrowo-wektorowa), a także wizualizacja 3D śródmieścia. Wprowadzenie MicroStation V8.1 zdecydowanie poprawiło wydajność pracy i pozwoliło uniknąć wielu wcześniejszych kłopotów technicznych związanych z ograniczoną wielkością plików, wykonywaniem wydruków wielkoformatowych i jednoczesną pracą na plikach rastrowych i wektorowych

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama