Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2003, Nr 5 (96) |


• Geodeci w Unii Europejskiej, cz. I – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Austrii i Belgii • Unia chce unifikować – europejskie spotkanie CLGE • Start Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL • Gotowe dane czekają na odbiór – rozmowa GEODETY z wiceprezesem GUGiK ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Ostatnie pismo prezesa B.

Żarty dawno się skończyły. Unia Europejska i termin budowy IACS-u tuż-tuż. Dane części opisowej ewidencji gruntów i budynków w oczekiwaniu na transfer leżą na półkach u wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Służba geodezyjna intensywnie pracuje nad przygotowaniem części kartograficznej. Ale przecież nawet kompletne dane nie tworzą jeszcze systemu. Agencjo, obudź się!

Tajne pismo prezesa Bentkowskiego
Pierwsze słuchy o dziwnym piśmie w sprawie danych do Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS), skierowanym 21 lutego przez prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Aleksandra Bentkowskiego do wszystkich starostów, dotarły do GEODETY prawie tak szybko, jak samo pismo do rąk adresatów. Zwróciliśmy się więc do rzecznika prasowego ARiMR o udostępnienie go redakcji. W odpowiedzi rzecznik uprzejmie poinformował, że „treść korespondencji pomiędzy ARiMR a starostami i burmistrzami miast w związku z budową IACS jest tajemnicą służbową i nie może być materiałem prasowym”. Dzięki zastosowaniu „metod operacyjnych” wkrótce byliśmy w posiadaniu tej „służbowej tajemnicy”. I wszystko stało się jasne. Tajemnica miała osłonić kolejny przykład rażącej niekompetencji Agencji przy budowie LPIS-u, będącego przecież podstawą IACS-u. Bentkowski zaproponował mianowicie „nowatorski” sposób tworzenia LPIS-u, którego sam raczej nie wymyślił. Jedni mówią, że maczał w tym palce Departament Ewidencji Gruntów i Gospodarstw Rolnych, inni – że złośliwy doradca. Niezależnie od tego, jak było naprawdę, jasno widać, że odwołanie ze stanowiska samego prezesa (które miało miejsce na początku marca, a więc wkrótce po wysłaniu feralnego pisma), niestety, nie rozwiązuje problemu niekompetencji personelu Agencji.

Korespondencja w sprawie danych dla LPIS
Ze względu na wagę tematu (przecież nie tylko dla geodezji, ale dla całego kraju) publikujemy owo tajne pismo Bentkowskiego do starostów. Dla nakreślenia tła wydarzeń poprzedzamy je pismem głównego geodety kraju z 12 listopada 2002 r. I na koniec korespondencja GUGiK z wojewódzkimi inspektorami nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz starostami, a także pismo do ministra rolnictwa, które były konsekwencją tego nierozważnego posunięcia byłego prezesa Agencji (zachowano pisownię oryginałów).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS