Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2003, Nr 5 (96) |


• Geodeci w Unii Europejskiej, cz. I – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Austrii i Belgii • Unia chce unifikować – europejskie spotkanie CLGE • Start Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL • Gotowe dane czekają na odbiór – rozmowa GEODETY z wiceprezesem GUGiK ...

powrót

Jerzy Przywara

Start Aktywnej Sieci Geodezyjnej www.asg-pl.pl

25 lutego w pachnących jeszcze świeżą farbą klimatyzowanych wnętrzach katowickiego Centrum Zarządzania Aktywną Siecią Geodezyjną (ASG-PL) uroczyście ogłoszono start systemu. Choć mówiono w tym dniu o sukcesie i perspektywach, to potencjalny użytkownik sieci mógł co najwyżej skorzystać z najprostszej opcji systemu – pobierania plików obserwacji ze stacji referencyjnych. Logowanie w opcji automatycznego wykonywania obliczeń, najważniejszej funkcji systemu, i tym samym autoryzowanie otrzymanych danych, nie działało.

Po wielu latach, jakie minęły od chwili powstania idei sieci, zamiast dumy z realizacji nowatorskiego pomysłu budzą się mieszane uczucia. Bo tak za bardzo nie wiadomo, dlaczego od początku szło jak po grudzie. W przypadku projektu wartego zaledwie 2,5 mln zł (wydatkowanych głównie na sprzęt) zawirowań wokół niego było zbyt wiele, by „mieszane uczucia” sprowadzić tylko do pieniędzy.

Zawirowania historycznie
Idea systemu zrodziła się w 1995 r. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wykonali wtedy dla GUGiK ekspertyzę na temat celowości i zasad tworzenia w Polsce sieci permanentnych stacji GPS. Już w tym opracowaniu pisano o jednoczęstotliwościowym odbiorniku u użytkownika, stacjach rozmieszczonych co ok. 50 km, teletransmisji i zdalnym przetwarzaniu wyników obserwacji, geodecie-użytkowniku itd., a więc o tym wszystkim, co w istocie prezentuje w 2003 r. ASG-PL.
W wykonanym w 2000 r. przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na zlecenie GUGiK i opartym na wspomnianej ekspertyzie studium wykonalności geodezyjnego systemu stacji permanentnych (poprzedzającym projekt techniczny i właściwy przetarg na ASG-PL) wskazano dwie drogi realizacji zadania. Tańszą – możliwą do sfinansowania przez urząd i samorządy lokalne oraz droższą – ujętą w ramy projektu celowego KBN.
Wydaje się, że wybór przez urząd pierwszej z nich był główną kością niezgody. Symptomy tego widoczne były już 8 lutego 2001 r. na zorganizowanym przez GUGiK seminarium na temat budowy ASG-PL.
Wtedy to środowisko naukowe (członkowie Sekcji Sieci Geodezyjnych Komitetu Geodezji PAN) zdystansowało się wobec zaprezentowanego projektu, choć trzy miesiące wcześniej zyskał on aprobatę w gruncie rzeczy tego samego gremium naukowego. Mimo oporu tego środowiska urząd postanowił jednak realizować swoją wizję sieci przeznaczonej dla geodetów i służby geodezyjnej.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama