Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2003, Nr 5 (96) |


• Geodeci w Unii Europejskiej, cz. I – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Austrii i Belgii • Unia chce unifikować – europejskie spotkanie CLGE • Start Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL • Gotowe dane czekają na odbiór – rozmowa GEODETY z wiceprezesem GUGiK ...

powrót

Katarzyna Opieczyńska-Spiess

Geodeci w Unii Europejskiej (cz. I)

Na zlecenie Departamentu Geodezji i Kartografii Ministerstwa Infrastruktury pod koniec ubiegłego roku Instytut Geodezji i Kartografii* badał funkcjonowanie geodezji i kartografii w krajach Piętnastki. W efekcie powstało opracowanie pt. „Badania
analityczne regulacji prawnych dotyczących wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce”, Warszawa, listopad 2002. Na jego podstawie w kolejnych
numerach GEODETY będziemy prezentowali rozwiązania przyjęte w poszczególnych krajach.

W gospodarce rynkowej każdy ma prawo wyboru zawodu. Jednak w ogólnym interesie społeczeństwa wykonywanie pewnych zawodów może być uwarunkowane posiadaniem określonych kwalifikacji. To państwo decyduje, czy działa mechanizm swobodnej konkurencji, czy dany zawód podlega określonym uregulowaniom (np. ochrona tytułu zawodowego, wykonywanie czynności zawodowych). Kwalifikacje do wykonywania zawodu, który podlega uregulowaniu (w tym zawodu geodety), są zwykle oparte na narodowym systemie edukacyjnym, co może stanowić przeszkodę w wykonywaniu tego zawodu przez osobę, która nabyła kwalifikacje w innym państwie.
W krajach Unii Europejskiej istnieje ogólny system wzajemnego uznawania dyplomów, okresów nauki oraz kwalifikacji zawodowych. Obowiązuje zasada niedyskryminacji, zgodnie z którą obywatel innego państwa członkowskiego może ubiegać się o oferowane miejsce pracy na równi z obywatelami państwa, na którego terytorium przebywa. System obejmuje zawody, których wykonywanie uzależnione jest od posiadania kwalifikacji na poziomie średnim i wyższym.
Państwa członkowskie mają jednak prawo do weryfikacji kwalifikacji nabytych w innym państwie. W przypadku znaczących różnic w systemach kształcenia w obrębie jednego zawodu, komisja rozpatrująca wniosek może wymagać odbycia stażu adaptacyjnego, czyli pewnego rodzaju praktyki prowadzonej pod nadzorem państwa przyjmującego. Drugą formą weryfikacji wykształcenia jest test umiejętności. Test ten odbywa się w języku państwa przyjmującego i powinien obejmować te elementy wiedzy i umiejętności, które są wymagane w tym państwie.
Decyzja w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych jest podejmowana przez państwo pobytu na wniosek zainteresowanego, który chce wykonywać swój zawód na jego terenie.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY



powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS