Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2003, Nr 6 (97) |


• Rzeźbienie laserem: skaner CYRAX 2500 • Zatrzymać spadek produkcji – rozmowa z Waldemarem Klockiem, nowo wybranym prezesem KZPFGK • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. II – uznawianie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Danii i Finlandii • Największe korzyści odniosła nauka ...

powrót

Jerzy Przywara

Powiało informatyzacją

Kwietniową – piątą już – elbląską konferencję na temat ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej zdominowały bazy danych, platformy elektroniczne, transmisje zbiorów ewidencyjnych wszerz i wzdłuż kraju oraz liczne programy pomocowe i zespoły eksperckie, stworzone z myślą o generalnej przemianie naszego geoinformatycznego krajobrazu. Jednym zdaniem – powiało informatyzacją w skali makro.

Schematy i zespoły
Na skalę przedstawianych w Elblągu planów informatyzacji branży geodezyjnej (i nie tylko) należy spojrzeć przede wszystkim poprzez strukturę, w jakiej funkcjonują w Polsce: ewidencja gruntów i budynków, księgi wieczyste i administracja podatkowa. Podstawowe zamierzenia ukierunkowane są bowiem na ostateczne rozwiązanie spraw związanych z budową w Polsce systemu katastralnego.
Tak więc, za ewidencję – ulokowaną w 373 powiatach – odpowiada służba geodezyjno-kartograficzna (czyli Ministerstwo Infrastruktury), za księgi wieczyste – około 300 sądów rejonowych (Ministerstwo Sprawiedliwości), natomiast sprawy podatków od nieruchomości to domena 2489 gmin (i Ministerstwa Finansów). Według realizowanego obecnie programu, w jednej zlokalizowanej w GUGiK bazie mają znaleźć się dane rejestrowane codziennie w ponad 520 miejscach w całym kraju. Pomieści ona 30,5 mln działek i (w niedalekiej przyszłości) 12,5 mln budynków!
O zintegrowaniu przepływu danych pomiędzy tymi strukturami i przekształceniu ewidencji gruntów w system katastralny mówi się w Polsce od początku lat 90. Jednym z pierwszych pilotażowych obiektów stał się w 1993 r. powiat wejherowski, dla którego opracowano założenia budowy systemu umożliwiającego wymianę informacji pomiędzy ówczesnym urzędem rejonowym (ewidencja gruntów), sądem rejonowym (księgi wieczyste) i ODGiK (dokumentacja geodezyjna). W 1995 r. wdrożenie zakończono, dwa lata później rozwiązania wejherowskie zastosowano w Starogardzie Gdańskim, a w 1998 r. – w Tczewie.
W marcu 1999 r. premier Jerzy Buzek powołał międzyresortowy Zespół ds. Koordynacji i Wdrożenia Rządowego Programu Rozwoju Systemu Katastralnego, którego zadaniem było opracowanie podstaw (prawnych, organizacyjnych, finansowych itp.) tego systemu w Polsce. Miał on w istocie składać się z trzech katastrów (fizycznego – ewidencja, prawnego – księgi wieczyste, fiskalnego – podatek od nieruchomości) zintegrowanych narzędziami informatycznymi.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS