Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2003, Nr 6 (97) |


• Rzeźbienie laserem: skaner CYRAX 2500 • Zatrzymać spadek produkcji – rozmowa z Waldemarem Klockiem, nowo wybranym prezesem KZPFGK • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. II – uznawianie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Danii i Finlandii • Największe korzyści odniosła nauka ...

powrót

Jarosław Januszewski

Lepsza współpraca rastra z wektorem

ERDAS IMAGINE uważany jest za jeden z najłatwiejszych do opanowania systemów przetwarzania obrazów i analiz przestrzennych GIS. Tworzy go dobrze zintegrowany zestaw złożonych procedur analitycznych, prezentacyjnych i wizualizacyjnych stosowanych w pracach naukowo-badawczych, wdrożeniowych, ale przede wszystkim produkcyjnych. W najnowszej wersji oznaczonej numerem 8.6 system zyskał wiele nowych narzędzi i udoskonaleń.

ERDAS IMAGINE jest rozwijany od 1968 r. przez firmę ERDAS, Inc. z Atlanty, która w 2001 roku stała się częścią międzynarodowej korporacji Leica Geosystems. Dalsze prace nad systemem prowadzone są przez GIS & Mapping Division tej korporacji. Zmiany w wersji 8.6 ukierunkowane są na integrację rastrowych i wektorowych danych przestrzennych oraz rozszerzenie funkcjonalności systemu. Jedną z głównych zalet jest pełna integracja z formatami plików wykorzystywanych w oprogramowaniu firmy ESRI, w tym obsługa geo baz danych (ESRI Geodatabase). ESRI jest strategicznym partnerem firmy Leica Geosystems i dzięki ich współpracy powstała również nowa linia tzw. rozszerzeń pakietu ArcGIS 8.X służących do przetwarzania danych obrazowych (moduły Image Analysis i Stereo Analyst).
Różnice w porównaniu z IMAGINE 8.5 są istotne. Zaoferowano kilka całkowicie nowych narzędzi, udoskonalono już istniejące oraz wprowadzono usprawnienia interfejsu, zwiększające wydajność w codziennej pracy. Do kluczowych udoskonaleń należą:
- obsługa formatów ESRI Geodatabase,
- GLT (Geospatial Light Table) – przeglądarka o nowej funkcjonalności,
- zaawansowane narzędzia analiz danych hiperspektralnych (Spectral Analysis),
- narzędzie Frame Sampling i Class Grouping,
- więcej importerów/eksporterów danych,
- znacznie rozbudowany moduł Virtual-GIS.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS