Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2003, Nr 6 (97) |


• Rzeźbienie laserem: skaner CYRAX 2500 • Zatrzymać spadek produkcji – rozmowa z Waldemarem Klockiem, nowo wybranym prezesem KZPFGK • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. II – uznawianie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Danii i Finlandii • Największe korzyści odniosła nauka ...

powrót

Robert Olszewski

Automaty komórkowe a generalizacja kartograficzna

Sprawdzenie przydatności metody automatów komórkowych do automatyzacji procesu generalizacji kartograficznej wymaga przeprowadzenia wielu eksperymentów numerycznych. Badania takie wykonano dla danych pozyskanych w ramach programu CORINE Land Cover. Sprawdzenie przydatności metody automatów komórkowych do automatyzacji procesu generalizacji kartograficznej wymaga przeprowadzenia wielu eksperymentów numerycznych. Badania takie wykonano dla danych pozyskanych w ramach programu CORINE Land Cover.

Skonstruowanie maszyny zdolnej do automatycznego wykonywania złożonych obliczeń było marzeniem pokoleń matematyków. Pierwszym krokiem ku jego urzeczywistnieniu stało się opracowanie w latach 30. XX w. przez Alana Turinga teoretycznego schematu takiej maszyny. Tak zwana uniwersalna maszyna Turinga to abstrakcyjna konstrukcja matematyczna pozwalająca w mechaniczny sposób wykonywać obliczenia na podstawie przedstawionego algorytmu. Maszyna Turinga stanowi teoretyczny schemat współczesnych komputerów jednoprocesorowych, jest także narzędziem mierzenia złożoności obliczeniowej. Równie istotne jest to, iż zaproponowany przez Turinga rozkład złożonej operacji na elementarne kroki obliczeniowe zapoczątkował badania w dziedzinie sztucznej inteligencji wykorzystującej matematyczny model mózgu. Niespełna dziesięć lat po przełomowych pracach Turinga złożoność obliczeniowa stała się przedmiotem badań węgierskiego emigranta Jonosa von Neumanna. Pracujący w latach 40. w laboratorium Los Alamos nad implozją materiałów rozszczepialnych naukowiec opracował teoretyczny schemat komputera neuronowego prowadzącego obliczenia równoległe. Prace von Neumanna mają fundamentalne znaczenie dla analizy numerycznej i wciąż mogą być inspiracją dla wielu dziedzin nauki.

Automaty komórkowe
Zajmując się zagadnieniem samoreplikujących się sztucznych organizmów, John von Neumann opracował metodę wykonywania obliczeń równoległych. Za radą lwowskiego matematyka Stanisława Ulama wprowadził do swej teorii pojęcie dyskretnego czasu oraz dyskretnej przestrzeni. Pozwoliło to nadać samoreprodukującej się maszynie von Neumanna znacznie prostszą, bardziej uniwersalną i abstrakcyjną postać – tzw. automatu komórkowego, rozumianego jako zestaw komórek zaprogramowany do wykonywania pewnych reguł. Automat ten miał strukturę sieci kwadratowej. Poszczególne komórki automatu mogły przyjmować określoną wartość (stan), zmieniającą się w kolejnych iteracjach (epokach obliczeniowych) na drodze cyfrowej ewolucji zależnie od stanu komórek otaczających. Ewolucja automatu opiera się na regułach lokalnych – każda komórka do określenia swego stanu w danej chwili potrzebuje jedynie informacji na temat stanu swych sąsiadów. Oznacza to, że działanie automatu komórkowego jest ze swej natury równoległe. Obliczenia w poszczególnych obszarach przebiegają niezależnie. Automat komórkowy można zatem uznać za prosty model komputera wieloprocesorowego.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS