Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2003, Nr 6 (97) |


• Rzeźbienie laserem: skaner CYRAX 2500 • Zatrzymać spadek produkcji – rozmowa z Waldemarem Klockiem, nowo wybranym prezesem KZPFGK • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. II – uznawianie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Danii i Finlandii • Największe korzyści odniosła nauka ...

powrót

Stanisław Białousz, Zbigniew Bochenek, Dariusz Dukaczewski, Michał Grodzicki, Przemysław Sowiński, Ewa Wysocka

Geodeci w Unii Europejskiej (cz. II)

Na zlecenie Departamentu Geodezji i Kartografii Ministerstwa Infrastruktury pod koniec ubiegłego roku Instytut Geodezji i Kartografii* badał funkcjonowanie geodezji i kartografii w krajach Piętnastki. W efekcie powstało opracowanie pt. „Badania analityczne regulacji prawnych dotyczących wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce”, Warszawa, listopad 2002. Na jego podstawie w GEODECIE 5/03 rozpoczęliśmy prezentację rozwiązań przyjętych w poszczególnych krajach (Austria, Belgia). Tym razem Dania i Finlandia.

Podstawę prawną funkcjonowania geodezji w Danii stanowią następujące regulacje prawne: - Prawo o geodetach
z 31 maja 1963 r., zmodyfikowane w roku 1992; ? Prawo o Duńskim Stowarzyszeniu Geodetów z 29 sierpnia 1981 r. z późn. zm.; - Kodeks kolegialny Duńskiego Stowarzyszenia Geodetów z 23 stycznia 1927 r. z późn. zm.; - Kodeks praktyki geodezyjnej Duńskiego Stowarzyszenia Geodetów z 24 sierpnia 1974 r. z późn. zm.; - Kodeks funduszu Duńskiego Stowarzyszenia Geodetów z 19 sierpnia 1967 r. z póżn. zm.; - Prawo o Stowarzyszeniu Prywatnych Firm Geodezyjnych z 29 sierpnia 1981 r. z późn. zm.; - Prawo o funduszu Stowarzyszenia Prywatnych Firm Geodezyjnych z 29 sierpnia 1981 r. z późn. zm.; - Prawo o Stowarzyszeniu Geodetów Zatrudnionych poza Firmami Geodezyjnymi z 26 sierpnia 1983 r. z późn. zm.; - Kodeks funduszu dyspozycyjnego Stowarzyszenia Geodetów Zatrudnionych poza Firmami Geodezyjnymi z 21 sierpnia 1976 r. z późn. zm.; - Kodeks funduszu Stowarzyszenia Geodetów Zatrudnionych w Firmach Geodezyjnych z 30 sierpnia 1980 r. z późn. zm.
Duńscy Landinspektøre zajmują się dosyć szerokim zakresem prac (geodezja łącznie z katastrem prawnym, topografia, planowanie przestrzenne). Działalność geodetów jest regulowana przez Duńskie Stowarzyszenie Geodetów (Den Danske Landinspektørforening), do którego należą obowiązkowo wszyscy geodeci duńscy. Grupuje ono trzy afiliowane stowarzyszenia zawodowe:
- Stowarzyszenie Prywatnych Firm Geodezyjnych (PLF – Privatansatte Landinspektørers Forenings); - Stowarzyszenie Geodetów Zatrudnionych w Firmach Geodezyjnych (PALF);
- Stowarzyszenie Geodetów Zatrudnionych poza Firmami Geodezyjnymi (ALF – Ansatte Landinspektørers Forenings).
Zgodnie z Prawem o geodetach funkcjonuje również Trybunał Geodetów, którego celem jest rozpatrywanie skarg i uwag obywateli na temat pracy geodetów licencjonowanych (jego rola jest więc zbliżona do roli polskich Izb Lekarskich w odniesieniu do skarg pacjentów). W okresie od 1977 do 1997 r. Trybunał rozpatrzył 97 spraw (z czego 57 zakończyło się procesem). Geodeci duńscy mogą być zatrudniani jako:
- urzędnicy państwowi, pracownicy agencji rządowych;
- licencjonowani geodeci prowadzący prywatną praktykę;
- szefowie firm geodezyjnych, biur inżynierskich;
- pracownicy (licencjonowani geodeci w państwowych, powiatowych, miejskich urzędach geodezyjnych, geodeci zatrudnieni w komórkach administracji, biurach planowania przestrzennego, komórkach GIS6; licencjonowani geodeci w prywatnych firmach geodezyjnych; geodeci zatrudnieni w firmach zajmujących się projektami, planowaniem przestrzennym, systemami informacji przestrzennej).
Stosownie do Prawa o Duńskim Stowarzyszeniu Geodetów z 29 sierpnia 1981 r. wyłączność na prowadzenie zadań z zakresu katastru posiadają geodeci licencjonowani. Prace katastralne stanowią quasi-monopol firm prywatnych (poza południową Jutlandią, gdzie zajmują się tym agencje państwowe). Firmy uzyskują kontrakty na prowadzenie katastru w drodze przetargów organizowanych przez Ministerstwo Mieszkalnictwa.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS