Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2003, Nr 8 (99) |


• Jak w zwierciadle – raport NIK o kontroli w GUGiK • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. IV – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Holandii i Hiszpanii • Równo z górki: wyniki finansowe dużych firm w 2002 r. • Ceny usług geodezyjnych • Sposób na włazy i zawory – ...

powrót

Anna Wardziak, Marek Studencki

Przewidywalność plonów ściągnie inwestorów

Rozmowa z dr Nadią Muratową i Aleksiejem Terekowem z Instytutu Teledetekcji Kazachskiego Centrum Badań Kosmicznych w Ałma Acie

Jak dużą jednostką jest Instytut Teledetekcji i w jaki sposób finansowane są jego prace?

Nadia Muratowa: Kazachskie Centrum Badań Kosmicznych w Ałma Acie podlega Ministerstwu Edukacji i Nauki. Centrum zatrudnia około 100 osób, w tym 50 w Instytucie Teledetekcji, i jest finansowane z budżetu państwa. Pieniądze pochodzą głównie z Ministerstwa Rolnictwa, gdyż to na jego zlecenie wykonujemy większość badań, ale także z innych ministerstw. Prowadzimy też badania międzynarodowe, na które dostajemy dodatkowe środki.

Ile osób w Kazachstanie profesjonalnie zajmuje się teledetekcją?

Nadia Muratowa: Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ jest to dyscyplina dość popularna, którą wykorzystuje się nie tylko w naszym instytucie, ale także w badaniach z zakresu botaniki, geologii czy geografii. Z powodu znacznego obszaru, jaki zajmuje nasz kraj, dane teledetekcyjne są używane zarówno przez instytucje państwowe, jak i przez firmy prywatne.

Na czym koncentruje się Wasza działalność?

Nadia Muratowa: Skupiamy się na badaniach dotyczących przewidywania plonów. Rozpoczęliśmy je w 1997 roku na zlecenie rządu i były to pierwsze tego typu prace prowadzone z użyciem danych teledetekcyjnych, meteorologicznych i GIS. W bieżącym roku dokonaliśmy oszacowania obszaru, który nadaje się pod uprawę. Jednak z powodu wielkości naszego kraju (2,7 mln km2) czynności te dotyczyły tylko 5 jednostek administracyjnych, ale i tak daje to aż 12 mln ha użytków rolnych. W wyniku naszych prac Ministerstwo Rolnictwa otrzymało dane o prognozowanym obszarze zasiewu, a także o przewidywanej wielkości plonów.

Jakiego rodzaju zdjęcia są do tego celu wykorzystywane?

Nadia Muratowa: Instytut posiada własną stację odbiorczą, przystosowaną do pozyskiwania danych z amerykańskich AVHRR) i TERRA (ze spektrometrem MODIS). Dodatkowo umożliwia ona odbiór danych z rosyjskiego Meteora 3M. Typowa działka rolna w Kazachstanie ma ok. 2 km x 2 km (ale bywa, że i 20 km x 20 km), a zatem rozdzielczości, jakie oferują satelity NOAA, TERRA i Meteor, są dla nas w pełni wystarczające. Na zdjęciach widać kontury działek, możemy bez problemu rozpoznać rodzaj zasiewu. Używamy również danych z Landsata, czasami ze SPOT-a. Jednak pokrycie rozległego terenu naszego kraju zdjęciami z tych dwóch satelitów byłoby bardzo kosztowne. W naszej sytuacji społecznej i ekonomicznej korzystamy z nich tylko w ramach badań międzynarodowych.

Jakiego sprzętu i oprogramowania używacie?

Nadia Muratowa: Z uwagi na specyfikę danych, na jakich pracujemy, korzystamy ze stacji cyfrowych firm
ERDAS i Sun. Dysponujemy także kilkoma stanowiskami analogowymi, jednak z powodu coraz mniejszej ich funkcjonalności zamieniamy je sukcesywnie na cyfrowe. Używamy oprogramowania firmy ERDAS oraz aplikacji GIS-owych firmy ESRI.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama