Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2003, Nr 8 (99) |


• Jak w zwierciadle – raport NIK o kontroli w GUGiK • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. IV – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Holandii i Hiszpanii • Równo z górki: wyniki finansowe dużych firm w 2002 r. • Ceny usług geodezyjnych • Sposób na włazy i zawory – ...

powrót

Adam Linsenbarth

INSPIRE: przestawienie zwrotnicy

7. Spotkanie Grupy Ekspertów INSPIRE, Rzym, 10-11 lipca
Zgodnie z przyjętą tradycją kolejne posiedzenia Grupy Ekspertów programu INSPIRE organizowane są w krajach, które aktualnie przewodniczą Komisji Europejskiej. Lipcowe spotkanie, które odbyło się w Rzymie, zostało poświęcone głównie omówieniu wyników prac realizowanych w okresie od marca do lipca br., tj. po 6. posiedzeniu Grupy Ekspertów (Bruksela, 13-14 marca 2003 r.). W tym czasie przeprowadzona została konsultacja internetowa na temat programu INSPIRE oraz dalsze badania dotyczące infrastruktury geoinformacyjnej w krajach europejskich.

Na razie przedstawiono jedynie wstępne wyniki tych dwóch akcji, natomiast pełne raporty powinny być dostępne w końcu sierpnia. Według oceny Marca van der Haegena z Komisji Europejskiej (KE) konsultacja internetowa spotkała się z pozytywną reakcją respondentów. Uzyskano odpowiedzi od 184 instytucji oraz osób indywidualnych, łącznie 1440 wypowiedzi i komentarzy dotyczących 18 pytań zawartych w dokumencie konsultacyjnym (patrz GEODETA 5/2003). Odpowiedzi pozytywnych dotyczących poszczególnych pytań było 82-98%. Najmniejsze poparcie uzyskała lista komponentów bazy danych, w związku z czym postanowiono przeprowadzić dalsze prace nad ostatecznym jej ustaleniem. Uniwersytet w Leuwen, który prowadzi badania nad infrastrukturą geoinformacyjną w krajach europejskich, przedstawił zestawienie państw, które nadesłały skorygowane raporty. Stwierdzono, że 17 państw, w tej grupie Polska, bardzo starannie skorygowało te raporty. Zgodnie z programem przeprowadzono wizyty w 9 krajach w celu zapoznania się z ich infrastrukturami geoinformacyjnymi zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym oraz lokalnym. Dane z tych wizyt są w trakcie opracowania i podane zostaną do wiadomości we wrześniu br. Organizacja infrastruktury geoinformacyjnej kształtuje się bardzo różnorodnie w poszczególnych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwajcarii jest ona w gestii organów rządowych. Infrastruktura baz tematycznych najlepiej zorganizowana jest w Niemczech, Francji i Szwajcarii. Z kolei rolę koordynacyjną najlepiej spełniają takie organizacje jak RAVI w Holandii czy AGI w Wielkiej Brytanii. Generalnie stwierdzono, że stosunkowo słabo zorganizowane są infrastruktury danych przestrzennych na szczeblu regionalnym i lokalnym.

INSPIRE się zmienia
Marc van der Haegen stwierdził, że konsultacja internetowa generalnie potwierdziła słuszność założeń programu INSPIRE, a analiza skutków wdrożenia wykazała, że potencjalne korzyści znacznie przekroczą koszty. Jednakże wyniki dotychczasowych prac związanych z realizacją programu skłoniły KE do wprowadzenia pewnych zmian wynikających ze zgłoszonych uwag i komentarzy. Najważniejsze z nich przedstawiają się następująco:
- W generalnych założeniach programu INSPIRE nie przewidywano wykorzystywania środków Unii Europejskiej na jego realizację. Obecnie zakłada się, że Komisji Europejskiej powinny być przyznane odpowiednie środki na koordynację, monitorowanie i ocenę realizacji tego programu.
- Odchodzi się od początkowego założenia, że position papers opracowane przez poszczególne grupy robocze, będą stanowiły podstawę do przygotowania dokumentów legislacyjnych. Teraz stosuje się bardziej elastyczne podejście, polegające na połączeniu nakreślonych celów programu z procedurami legislacyjnymi w celu wprowadzenia Europejskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych (ESDI – European Spatial Data Infrastructure) poprzez ustanowienie odpowiedniej dyrektywy (zdaniem autora jest to zmiana zasadnicza).
- Zmianie uległ także zakres programu, który początkowo zakładał gromadzenie wielotematycznych danych przestrzennych dla potrzeb środowiska. Obecnie nie formułuje się takich wymagań, a jedynie proponuje się przygotowanie nowej inicjatywy dla ich realizacji.
- Początkowo nieprecyzyjnie określono zakres harmonizacji danych przestrzennych. Obecnie przyjmuje się, że w zakresie INSPIRE odnosi się ona tylko do: 1) identyfikacji i organizacji obiektów przestrzennych i ich wzajemnych relacji (także na różnych poziomach), 2) ich kluczowych atrybutów, 3) odniesień przestrzennych obiektów oraz danych wieloczasowych. Harmonizacja atrybutów danych tematycznych pozostawiona zostanie innym projektom. W zakresie danych referencyjnych INSPIRE ograniczy się tylko do identyfikacji tych niezbędnych.
- Na początku zakładano ustalenie priorytetu dla danych podstawowych (core data). Obecnie postanowiono ograniczyć się do sporządzenia listy komponentów danych wraz z ich opisem, natomiast ustaleniem priorytetów ma się zająć specjalny komitet.
- Pierwotnie zakładano, że celem projektu jest zaspokojenie potrzeb sektora publicznego. Teraz uznano konieczność udostępniania informacji geoprzestrzennych także osobom trzecim pod warunkiem spełnienia odpowiednich
warunków. W związku z tym postanowiono opracować generalne zasady licencjonowania dostępu do danych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS