Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2003, Nr 9 (100) |


• Diagnoza i recepta – analiza jakości w geodezji i kartografii • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. V – uznawanie dyplomów i kwalifikacji w zawodzie geodety i kartografa w Irlandii i Luksemburgu • Komparator łat kodowych • Zestawienie magnetometrów • Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o ...

powrót

Andrzej Majde

Czytelnikom pod rozwagę

Rzecz dotyczy GIS-u oraz relacji między tymże a praktyczną geodezją. Podobieństwo tytułu do publikacji Zygmunta Szumskiego ze styczniowego numeru GEODETY nie jest przypadkowe – to właśnie inny Jego artykuł (z numeru kwietniowego) sprowokował mnie do chwycenia za pióro.

Warto na dzień dobry zdefiniować podstawowe pojęcia. Geodezję rozumiemy chyba mniej więcej podobnie, ale z pojmowaniem GIS-u jest gorzej. Proponuję oprzeć się na banalnie prostej definicji opisowej, na którą trafiłem naście lat temu (według zachowanych notatek pojawiła się ona w publikacji Carstensena z 1986 r., ale źródła zacytować nie mogę), gdy los zetknął mnie po raz pierwszy z tą problematyką. Otóż GIS to system potrafiący znaleźć działkę, która:
- ma powierzchnię co najmniej 4 hektarów,
- leży w strefie przemysłowej [w rozumieniu planu zagospodarowania – AM],
- ma spadki nieprzekraczające 10%,
- nie jest zagrożona powodzią,
- leży w odległości nie większej niż kilometr od drogi głównej,
- jest wolna lub wręcz wystawiona na sprzedaż.
Ponieważ jest to definicja ilustracyjna, zarówno postawione zadanie, jak i dobór parametrów rozwiązania można dowolnie modyfikować, pod oczywistym warunkiem niewykroczenia poza zakres zbioru danych oraz procedur ich przetwarzania.

GIS aktywny
Cechą podstawową GIS-u jest więc po prostu aktywność – możliwość wykonywania skomplikowanych nieraz operacji na podzbiorach danych pierwotnych. To nie mapa, która jest tylko zbiorem informacji wyrażonych w symbolicznym języku graficznym, no i oczywiście nic nie może dla i za użytkownika zrobić; nawet jeśli siedzi w bardzo wydajnym komputerze z wymyślnym oprogramowaniem zdolnym do wyboru warstw treściowych, generalizacji, bibliotek symboli... W najlepszym razie da ona użytkownikowi optymalnie skomponowany podzbiór danych pierwotnych, ale na tym koniec!

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama