Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2003, Nr 9 (100) |


• Diagnoza i recepta – analiza jakości w geodezji i kartografii • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. V – uznawanie dyplomów i kwalifikacji w zawodzie geodety i kartografa w Irlandii i Luksemburgu • Komparator łat kodowych • Zestawienie magnetometrów • Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o ...

powrót

redakcja

Magnetyczne rury

W ostatniej już części cyklu artykułów o wykrywaczach prezentujemy magnetometry. Instrumenty specyficzne w budowie, wyglądzie i działaniu, niestety, dosyć drogie, ale za to dokładne i uniwersalne. Rynek polski nie oferuje dużego wyboru tego typu urządzeń. Może dlatego są one wśród geodetów mało znane.

Magnetometria jest techniką dokładnego pomiaru wartości pola magnetycznego. Magnetometry wykorzystują zjawisko precesji (ruchu osi obrotu bryły wokół ustalonej nieruchomej osi) protonów w polu magnetycznym. Liczba obrotów na sekundę jest wprost proporcjonalna do wartości zewnętrznego pola magnetycznego. Przedmioty zakopane w ziemi wytwarzają własne pole, co powoduje zmianę wartości ziemskiego pola magnetycznego. Jego zaburzenia noszą nazwę anomalii magnetycznej. Rozległość i wartość anomalii zależy od usytuowania i rozmiarów przedmiotu, ale regułą jest, że pokaźniejsze przedmioty dają anomalię o większej rozciągłości i wartości sygnału.

Magnetometr to rura, na końcach której umieszczone są dwa czujniki. Układ pracuje różnicowo, tzn. gdy pole magnetyczne nie jest zaburzone, sygnał z obu czujników jest identyczny i detektor milczy. W momencie gdy jeden z czujników pomierzy zmiany pola (spowodowane np. obecnością metalu), sygnalizowane jest to dźwiękiem z głośnika lub słuchawek. Magnetometr może być wyposażony we wskaźnik analogowy lub wyświetlacz LCD, na którym odczytujemy siłę zaburzenia pola magnetycznego, a także polaryzację sygnału, która mówi o sposobie ułożenia przedmiotu w ziemi (poziomo lub pionowo). Magnetometr w porównaniu z wykrywaczami punktowymi, a nawet liniowymi, jest bardzo prosty w obsłudze. Zwykle wyposażony jest tylko w pokrętło regulacji czułości (podobnie jak w wykrywaczach punktowych i liniowych) oraz regulację siły sygnału z głośnika.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS