Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2003, Nr 9 (100) |


• Diagnoza i recepta – analiza jakości w geodezji i kartografii • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. V – uznawanie dyplomów i kwalifikacji w zawodzie geodety i kartografa w Irlandii i Luksemburgu • Komparator łat kodowych • Zestawienie magnetometrów • Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o ...

powrót

Janusz Śledziński

Nowy duch w IAG

Zgromadzenia Ogólne Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG) organizowane są co 4 lata. Tegoroczne odbyło się w Sapporo w Japonii i obejmowało kilkaset sesji referatowych i plakatowych. Z blisko 100 krajów przyjechało ponad 6 tysięcy osób reprezentujących najważniejsze gałęzie nauki o Ziemi.

Ceremonia oficjalnego otwarcia Zgromadzenia Ogólnego Unii odbyła się w sali Sapporo Convention Center. Przybył na nią cesarz Japonii z małżonką. W przemówieniu powitalnym cesarz stwierdził, że Japonia poświęca dużo uwagi naukom o Ziemi, w szczególności badaniom trzęsień Ziemi, oraz że japońscy naukowcy śledzą bacznie najnowsze metody ostrzegania przed możliwością ich wystąpienia. Wyraził również nadzieję, że wyniki badań w tym zakresie, które będą przedstawione na sesjach referatowych Zgromadzenia Ogólnego, staną się cenne dla japońskich służb sejsmologicznych. Obecność tak dostojnych gości wprowadziła do inauguracyjnego zebrania Unii pewne elementy ceremoniału cesarskiego dworu i nadała mu bardziej uroczysty charakter.
Przemówienia powitalne wygłosili także przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, prezydent IUGG i przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Sportu, Kultury, Nauki i Technologii.

W skład Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki wchodzi 7 Międzynarodowych Asocjacji: - Geodezji (IAG), - Geomagnetyzmu i Aeronomii (IAGA), - Nauk Hydrologicznych (IAHS), - Meteorologii i Nauk o Atmosferze (IAMAS), - Fizyki Oceanu (IAPSO), - Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi (IASPEI) oraz - Wulkanologii i Chemii Wnętrza Ziemi (IAVCEI).
Obrady Międzynarodowej Asocjacji Geodezji odbywały się w siedmiu grupach tematycznych odpowiadających mniej więcej jej dotychczasowej strukturze: - G01 Wyznaczanie pozycji (Positioning), - G02 Zaawansowane technologie satelitarne i kosmiczne (Advanced Space Technology), - G03 Wyznaczanie pola grawitacyjnego (Determination of the Gravity Field), - G04 Ogólne teorie i metodologia (General Theory and Methodology), - G05 Geodynamika (Geodynamics), - G06 Zmiany czasowe obrotu Ziemi i pola grawitacyjnego (Variations in the Earth’s Rotation and its Gravity Field), - G07 Globalny system geodezyjny obserwacji Ziemi (Global Geodetic Observing System). W obradach IAG wzięło udział 7 osób z Polski reprezentujących cztery instytucje naukowe: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Zaprezentowano kilkanaście referatów, przedstawiono unijny Raport Narodowy oraz Raport Działalności Podkomisji IAG „Geodezyjne i geodynamiczne programy Inicjatywy Środkowo-Europejskiej”.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS