Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2003, Nr 9 (100) |


• Diagnoza i recepta – analiza jakości w geodezji i kartografii • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. V – uznawanie dyplomów i kwalifikacji w zawodzie geodety i kartografa w Irlandii i Luksemburgu • Komparator łat kodowych • Zestawienie magnetometrów • Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Diagnoza i recepta

Analiza jakości w geodezji i kartografii: konieczne urynkowienie

Jakość wyrobów związana jest ze środowiskiem wytwórczym, w którym działają wykonawcy. Model Systemu Zarządzania Jakością stanowiący podstawę normy ISO 9001:2000 zakłada, że środowisko to jest „demokratyczne”, o czym – niestety – w naszej branży można dzisiaj tylko pomarzyć. Dążeniu do zgodności z normą winno służyć urynkowienie zasobu geodezyjnego i kartograficznego będącego centralnym elementem środowiska wytwórczego. Warto również podjąć próbę innego niż dotychczas podziału prac geodezyjnych i kartograficznych na należące do administracji i wykonawstwa.

Norma ISO 9001:2000 „Systemy zarządzania jakością – Wymagania” [1], zwana dalej normą, ukierunkowana jest na dostosowanie wyrobu do oczekiwań klienta. Odnosi się ona do organizacji zajmującej się wytwarzaniem, ale przez podkreślenie roli procesów w systemach zarządzania jakością (SZJ) ma ścisły związek z jakością wyrobu wytwarzanego indywidualnie przez osobę (wykonawcę) oraz z jakością systemu tworzącego środowisko, w którym działają wytwórcy.
Jakość odnosi się do wyrobu (w przypadku geodezji i kartografii: pracy geodezyjnej i kartograficznej, a w przyszłości – także pracy taksacyjnej). Natomiast SZJ odnosi się do:
- wykonawcy (osoby zajmującej się wytwarzaniem),
- organizacji (firmy zajmującej się wytwarzaniem),
- systemu (środowiska, w którym działają wytwórcy).
Rola otoczenia (organizacyjnego, prawnego, gospodarczego, finansowego), w którym funkcjonuje geodezja i kartografia, została w tym tekście właściwie pominięta, chociaż wpływ tego otoczenia jest istotny i powinien być rozpatrywany.
Geodezja i kartografia posiada dwojaki charakter: - jest służbą o charakterze publicznym, nastawioną na zaspokajanie potrzeb państwa w zakresie informacji przestrzennej; - jest wolnym zawodem zaspokajającym indywidualne potrzeby klientów (obywateli i organizacji – w tym także związane z wymaganiami, jakie stawia państwo). Ta dwoistość ma odzwierciedlenie w podziale na: - administrację (służbę geodezyjną i kartograficzną), - wykonawstwo.

Poprzez zasób państwo ingeruje w sferę rynku

Zgodnie z punktem 7.5.4 normy „organizacja powinna zapewnić ochronę własności klienta przez okres, gdy znajduje się ona pod nadzorem organizacji lub jest przez nią używana”.

Istotą systemu obowiązującego w geodezji i kartografii jest istnienie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, który „służy gospodarce narodowej, obronności państwa, nauce, kulturze i potrzebom obywateli” (art. 40 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego – [2]), będącego zbiorem dokumentacji, powstałej w wyniku wykonanych w przeszłości i wykonywanych aktualnie prac geodezyjnych i kartograficznych. Obowiązkiem wykonawcy tych prac jest wykorzystanie dokumentacji zasobu oraz przekazanie swojego wyrobu nie tylko klientowi bezpośrednio zamawiającemu ten wyrób, lecz również państwu – dla wzbogacenia zasobu. Ustanawiając te obowiązki oraz obowiązek kontroli wyrobu i urzędowego poświadczania jego wartości, państwo ingeruje w układ dostawca – organizacja – klient (pkt 3 normy). Ta ingerencja dotyczy nie tylko spełnienia wymogów prawnych, które są przez normę uwzględniane (np. pkt 1.1), ale wkracza w sferę ekonomiczną, przez zastosowanie cen urzędowych, zwiększając koszty realizacji wyrobu (pobieranie opłat na rzecz zasobu za obsługę wykonywanej pracy geodezyjnej i kartograficznej – zgodnie z rozporządzeniem [3]).
Państwo ustanawia się więc z jednej strony dostawcą, a z drugiej – klientem (otrzymującym wyrób – precyzyjniej: część wyrobu – za który zapłatę wnosi klient bezpośrednio zamawiający ten wyrób). Tym samym państwo ingeruje w sferę rynku i uniemożliwia funkcjonowanie relacji najprostszej: organizacja – klient. O zasadności takiej ingerencji przesądza obecnie ustawa, ale czas weryfikuje negatywnie niektóre z założeń przyświecających budowie takiego systemu (np. pół wieku prób budowy aktualnej mapy zasadniczej na podstawie danych zasobu nie dało w skali kraju pozytywnego wyniku). System ten jest pozostałością ingerencji państwa w sferę gospodarczą – zastępowania przez państwo podmiotów gospodarczych i indywidualnych obywateli w ich decyzjach. Według [4] jest to niezgodne z zasadami gospodarki rynkowej i konstytucją RP.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS