wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2003, Nr 10 (101) |


• Etyka geomatyczna • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VI – uznawanie dyplomów i kalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Niemczech i Portugalii • Przewodnik po ASG-PL • Z odsieczą polowcom – odporne na błędy grube metody wyrównania obserwacji geodezyjnych • Do trzech lat sztuka • Ceny w geodezji

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Zacznijmy od standaryzacji

„Geoinformacja zintegrowanym narzędziem badań przestrzennych”, Ogólnopolskie Sympozjum, Wrocław, Polanica Zdrój, 15-17 września
Bardzo ciekawą i przez wielu oczekiwaną inicjatywę opracowania Interdyscyplinarnego Słownika Terminologicznego Geoinformatyki przedstawił prof. Józef Jachimski reprezentujący Komisję Geoinformatyki PAU. W fazie wstępnej budowania słownika planuje się utworzenie grupy dyskusyjnej w internecie, gdzie każdy będzie mógł zaproponować definicje pojęć z tej dziedziny, zgłosić nowe hasła do słownika oraz wyrazić krytyczne opinie.

W pracach nad słownikiem planuje się między innymi wykorzystanie już opracowanych haseł „Leksykonu geomatycznego” autorstwa prof. Jerzego Gaździckiego. Na temat terminologii kartograficznej w GIS-ie wypowiadał się też dr Marek Baranowski (PTIP). O potrzebie uściślenia tego słownictwa świadczy choćby fakt, że jeden z referatów (prof. Jana Romualda Olędzkiego) nosił tytuł „Geoinformatyka zintegrowanym narzędziem badań przestrzennych”, czyli był bardzo podobny do tematu sympozjum, co nawet skłoniło autora do rozważań na temat różnicy między terminami geoinformacja i geoinformatyka.
Słownik to tylko jeden z gorących tematów sympozjum zorganizowanego pod patronatem głównego geodety kraju oraz marszałka województwa dolnośląskiego przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich oraz Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Patronat merytoryczny nad imprezą objął VII Wydział Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN. Długa lista współorganizatorów (Sekcja Kartografii Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Komisja Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, Klub Teledetekcji Środowiska Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej oraz Instytut Geodezji i Kartografii) jest o tyle istotna, że wymienione jednostki prezentowały podczas sympozjum swoją działalność i związki z geoinformacją – dotąd nie wszystkim w środowisku geodezyjno-kartograficznym dobrze znane.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS