Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2003, Nr 10 (101) |


• Etyka geomatyczna • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VI – uznawanie dyplomów i kalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Niemczech i Portugalii • Przewodnik po ASG-PL • Z odsieczą polowcom – odporne na błędy grube metody wyrównania obserwacji geodezyjnych • Do trzech lat sztuka • Ceny w geodezji

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Zacznijmy od standaryzacji

„Geoinformacja zintegrowanym narzędziem badań przestrzennych”, Ogólnopolskie Sympozjum, Wrocław, Polanica Zdrój, 15-17 września
Bardzo ciekawą i przez wielu oczekiwaną inicjatywę opracowania Interdyscyplinarnego Słownika Terminologicznego Geoinformatyki przedstawił prof. Józef Jachimski reprezentujący Komisję Geoinformatyki PAU. W fazie wstępnej budowania słownika planuje się utworzenie grupy dyskusyjnej w internecie, gdzie każdy będzie mógł zaproponować definicje pojęć z tej dziedziny, zgłosić nowe hasła do słownika oraz wyrazić krytyczne opinie.

W pracach nad słownikiem planuje się między innymi wykorzystanie już opracowanych haseł „Leksykonu geomatycznego” autorstwa prof. Jerzego Gaździckiego. Na temat terminologii kartograficznej w GIS-ie wypowiadał się też dr Marek Baranowski (PTIP). O potrzebie uściślenia tego słownictwa świadczy choćby fakt, że jeden z referatów (prof. Jana Romualda Olędzkiego) nosił tytuł „Geoinformatyka zintegrowanym narzędziem badań przestrzennych”, czyli był bardzo podobny do tematu sympozjum, co nawet skłoniło autora do rozważań na temat różnicy między terminami geoinformacja i geoinformatyka.
Słownik to tylko jeden z gorących tematów sympozjum zorganizowanego pod patronatem głównego geodety kraju oraz marszałka województwa dolnośląskiego przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich oraz Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Patronat merytoryczny nad imprezą objął VII Wydział Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN. Długa lista współorganizatorów (Sekcja Kartografii Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Komisja Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, Klub Teledetekcji Środowiska Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej oraz Instytut Geodezji i Kartografii) jest o tyle istotna, że wymienione jednostki prezentowały podczas sympozjum swoją działalność i związki z geoinformacją – dotąd nie wszystkim w środowisku geodezyjno-kartograficznym dobrze znane.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS