wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2003, Nr 10 (101) |


• Etyka geomatyczna • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VI – uznawanie dyplomów i kalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Niemczech i Portugalii • Przewodnik po ASG-PL • Z odsieczą polowcom – odporne na błędy grube metody wyrównania obserwacji geodezyjnych • Do trzech lat sztuka • Ceny w geodezji

powrót

Maciej Antosiewicz, Jarosław Wawrzyn, Leszek Jaworski, Anna Świątek

Przewodnik po ASG-PL

Uruchomiona na początku bieżącego roku Aktywna Sieć Geodezyjna (ASG-PL), po okresie wewnętrznych testów i analiz, wchodzi w nowy etap – udostępnienia systemu obliczeniowego użytkownikom. Dobra wiadomość to taka, że zgodnie z decyzją głównego geodety kraju Jerzego Albina od 1 października do 31 grudnia br. wykonywane obliczenia będą nieodpłatne dla wszystkich użytkowników, zarówno przedsiębiorstw, ośrodków naukowych, jak i osób fizycznych. Gorsza to taka, że uzyskanych wyników na razie nie będzie można przekazywać do ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Podjęcie decyzji o dopuszczeniu ASG-PL do wykorzystania w pracach geodezyjnych będzie możliwe po wykonaniu serii pomiarów testowych GPS obejmujących obszar całego kraju zleconych niedawno przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Ich podstawowym celem jest określenie warunków niezbędnych do otrzymania wymaganych dokładności dla danej klasy punktów.

Usługi dostępne w systemie ASG-PL
Stworzenie systemu przyjaznego, czyli dającego się dostosowywać do potrzeb użytkownika, to cel, jaki przyświecał realizacji ASG-PL. Pierwsza i podstawowa funkcja systemu związana jest z dostępem do danych obserwacyjnych ze stacji permanentnych. Druga, bardziej złożona, zakłada możliwość zlecenia opracowania własnych obserwacji przez automatyczny moduł obliczeniowy. Zarówno pierwsza, jak i druga usługa realizowana jest za pośrednictwem strony internetowej Centrum Zarządzania ASG-PL dostępnej pod adresem: http://www.asg-pl.pl.

Pobieranie obserwacji ze stacji referencyjnych GPS
Dane dostępne na stronie WWW obejmują obserwacje ze stacji ASG-PL w województwie śląskim oraz ze stacji zlokalizowanych poza jego obszarem i dostępnych dzięki życzliwości ich właścicieli (m.in. ośrodków naukowych), którzy zgodzili się na współpracę. Oznacza to dla nich podjęcie wielu – czasami uciążliwych czynności – takich jak generowanie godzinnych plików obserwacyjnych w 5-sekundowym interwale rejestracji przyjętym w systemie ASG-PL, zamiana binarnych formatów danych na format RINEX2 (The Receiver INdependent EXchange format version 2) i permanentne ich przesyłanie (przez 7 dni w tygodniu przez cały rok).
Aktualna lista stacji, z których dane są udostępnione, podawana jest na stronie internetowej, a użytkownik ma do dyspozycji mapę przeglądową z ich rozmieszczeniem (rys. 1). Mapa jest też aktywnym przejściem do prezentacji poszczególnych stacji GPS – po wybraniu nazwy podawane są informacje ze zdjęciami dotyczące m.in.: lokalizacji, typu odbiornika i anteny, właściciela i kontaktu z osobą zarządzającą. Dane są archiwizowane, a następnie – po sprawdzeniu ich poprawności – udostępniane w ramach serwisu WWW w formacie RINEX2, zarówno w plikach godzinnych, jak i dobowych (rys. 2 i 3). Udostępnianie danych jest nieodpłatne. Obecnie osiągalne są zbiory z danymi zebranymi od momentu włączenia danej stacji do systemu ASG-PL, z czasem będą one obejmowały ostatnich 60 dni. Zbiory starsze mają być przechowywane w Centrum ASG-PL, które będzie prowadziło archiwum wszystkich danych ze stacji kiedykolwiek udostępnionych w systemie.
Stacje referencyjne tworzące system ASG-PL zostaną po zakończeniu pomiarów testowych włączone do poziomej osnowy państwowej jako punkty klasy Is.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS