wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Anna Wardziak

Druk w wielkim formacie

Przegląd ploterów
Od poprzedniej naszej prezentacji ploterów wykorzystywanych w geodezji i kartografii wiele się zmieniło. Praktycznie zniknęły plotery pisakowe, a rolę elektronicznych kreślarzy przejęły wydajniejsze urządzenia, zdolne drukować na papierze i innych nośnikach nawet o formacie A0 i większych, pracujące w technologii atramentowej lub wykorzystującej diody LED.

Jak przy każdym zakupie, istotna jest cena urządzenia, nie powinien to być jednak czynnik decydujący. W dłuższej perspektywie dużo ważniejsze okazują się koszty eksploatacji – trzeba więc mieć na względzie również ceny mediów, atramentu czy tonera. Można kupić tani ploter i wydać majątek na jego eksploatację, a można kupić urządzenie droższe, wydajniejsze i w efekcie bardziej ekonomiczne, szczególnie jeśli planuje się maksymalną jego eksploatację.
Wybierając ploter, trzeba zatem wiedzieć, do czego i w jakim stopniu będzie wykorzystywany. Dla podjęcia tej decyzji ważne będą takie parametry pracy urządzenia, jak np.: szybkość działania, wydajność, jakość i trwałość wydruku, możliwość pracy w sieci czy dalszej rozbudowy systemu (chociażby o skaner).

Najbardziej popularne, głównie z powodu stosunkowo niskiej ceny, są plotery atramentowe. W technologii atramentowej wydruk jest otrzymywany poprzez nanoszenie pojedynczych kropel barwnika na papier lub inne medium. Barwnikiem jest atrament w czterech podstawowych kolorach CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK) plus ewentualnie kolory dodatkowe (takie jak Lc – Light cyan, Lm – Light magenta, Gr – Green czy Or – Orange), które umożliwiają wierniejsze odwzorowanie naturalnych barw. Ze względu na stosowane w ploterach typy głowic dzielone są one jeszcze na dwa rodzaje: termiczne i piezoelektryczne. W przypadku urządzeń termicznych wypchnięcie pojedynczej kropli następuje po podgrzaniu atramentu – w głowicy drukującej zastosowane są grzałki, które rozgrzewają się do wysokich temperatur. Pod wpływem wzrastającej temperatury powstają pęcherzyki pary, które zwiększając swoją objętość, wyrzucają krople atramentu z dyszy. W drukarkach piezoelektrycznych kryształ piezoelektryczny pod wpływem impulsu elektrycznego zmienia swoją objętość. W ten sposób zwiększa się ciśnienie w zbiorniczku z atramentem i kropla zostaje wypchnięta z dyszy. Pojemniki z atramentem montowane są albo bezpośrednio na głowicy drukującej, albo w innej części urządzenia i wtedy atrament do głowicy doprowadzany jest systemem kanałów.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS