Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Kazimierz Bujakowski, Ryszard Hycner

Jakich absolwentów oczekujemy

Tegoroczna, dziewiąta już, konferencja pogorzelicka zorganizowana została przez Zachodniopomorską Geodezyjną Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich pod honorowym patronatem głównego geodety kraju Jerzego Albina, wojewody zachodniopomorskiego Stanisława Wziątka oraz marszałka województwa Zygmunta Meyera. W spotkaniu udział wzięło blisko 120 osób.

Mimo deklaracji organizatorów, że rozpoczynają „sprzątanie po ewidencji” i podejmują tematykę przyszłości zawodu geodety, problematyka ewidencyjna wciąż przewijała się w trakcie obrad. Znalazła ona przede wszystkim swój wyraz w zamieszczonym w materia łach konferencyjnych referacie prezesa GUGiK Jerzego Albina pt. „Kierunki modernizacji polskiego systemu katastralnego” oraz w referacie zatytułowanym „Standardy techniczne w katastrze nieruchomości” przedstawionym przez Stanisława Zarembę. W tym nurcie mieści się również opracowanie Andrzeja Gila pt. „Modernizacja ewidencji gruntów i budynków z wykorzystaniem fotogrametrii cyfrowej dla terenów, gdzie obowiązuje mapa ewidencji gruntów w skali 1:2880”. Poświęcenie znacznej części czasu obrad zagadnieniom ewidencyjnym dowodzi, że w środowisku geodezyjnym temat jest nadal istotny i żywo dyskutowany.
Prezes GUGiK w swoim wystąpieniu odszedł nieco od tematu opublikowanego referatu, przedstawiając aktualne problemy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz omawiając wybrane zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Podkreślił konieczność podjęcia radykalnych działań „antykorupcyjnych” poprzez ścisłe rozdzielenie sfery działalności gospodarczej od sfery administracji publicznej, a także potrzebę wzmocnienia nadzoru nad organami Służby Geodezyjnej i Kartograficznej usytuowanymi w strukturach samorządu powiatowego i wojewódzkiego.

Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie przedstawiciela Najwyższej Izby Kontroli na temat przebiegu i wniosków wynikających ze skoordynowanej kontroli prawidłowości tworzenia i gospodarowania zasobem geodezyjnym i kartograficznym w latach 1999-2002 [patrz też GEODETA 8/2003 – red.]. Celem kontroli była ocena realizacji przez organy administracji publicznej wybranych zadań wynikających z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w zakresie tworzenia i gospodarowania zasobem. Referent podkreślił, że kontrola wykazała zarówno pozytywne, jak i negatywne zjawiska, jednakże z samej natury kontrolowania wynika konieczność skupienia się na wykrytych nieprawidłowościach. Uczestnicy otrzymali pełną treść raportu Najwyższej Izby Kontroli i dzięki temu sami mogli ocenić, na ile przeprowadzona kontrola oddaje rzeczywisty obraz pracy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS