wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Marek Studencki

Mapa za 2 miliony dolarów

Republika Południowej Afryki: National Land Cover 2000

Pierwsza mapa użytkowania ziemi Republiki Południowej Afryki powstała w latach 1994-95. Jednak analogowe opracowywanie zdjęć z Landsata 7 uniemożliwiało stworzenie mapy o skali większej niż 1:250 000. W maju 2002 roku oficjalnie wystartował projekt National Land Cover 2000, którego celem jest aktualizacja poprzedniej bazy danych i stworzenie mapy w większej skali. Ogromny budżet, współpraca jednostek rządowych i wykonawców prywatnych owocuje szybkim postępem prac, których zakończenie przewidywane jest na rok 2004.

Wspólnymi siłami
Projekt obejmuje swoim zasięgiem obszar RPA, Suazi i Lesotho, a także 10-kilometrowe pasy krajów sąsiadujących: Mozambiku, Zimbabwe, Botswany i Namibii. Prace podzielone są na 3 fazy, które dotyczą kolejnych części terytorium RPA (ilustracja obok). Obecnie zakończono opracowanie pierwszej z nich. NLC 2000 jest wspólnym przedsięwzięciem konsorcjum, którego liderami są dwie instytucje: CSIR (Council of Scientific and Industrial Research) i ARC (Agricultural Research Council). Są one odpowiedzialne za stronę techniczną i finansową projektu, jego kontrolę jakościową oraz dystrybucję produktu końcowego. Każdy z udziałowców zobowiązany był wnieść wkład w wysokości 25-50 tys. dolarów w zamian za dostęp do bazy danych NLC 94-95 oraz zdjęć Landsat 7. Akcjonariuszami przedsięwzięcia są: - Narodowy Departament Rolnictwa (National Department of Agriculture), - Departament ds. Ziemi (Departmentwe Siły Zbrojne Afryki Południowej (South African National Defence Force), - CSIR, - ARC, - ESKOM, - Randwater, - GIMS, - Georigin.
Poszczególne prace zostały zlecone mniejszym wykonawcom, wśród których 80% to firmy prywatne. Ich wyboru dokonano na podstawie oceny klasyfikacji użytkowania ziemi przeprowadzonej przez wszystkich na podstawie tego samego zdjęcia satelitarnego. Na uwagę zasługuje fakt ścisłej współpracy jednostek państwowych i firm komercyjnych oraz finansowania przedsięwzięcia zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Budżet projektu sięga kwoty 2 milionów dolarów.

Mapa
Efektem końcowym prac ma być mapa w postaci rastrowej w skali 1:50 000 wzbogacona wybranymi elementami treści mapy katastralnej. Podstawowym źródłem informacji przy jej tworzeniu są zdjęcia z satelity Landsat 7 ETM w skali 1:50 000-1:100 000 o rozdzielczości 30 m. Kraj został pokryty 74 scenami fotografowanymi dwukrotnie: w porze letniej i zimowej (niektóre tereny mogą być jednoznacznie sklasyfikowane dopiero po porównaniu tych zdjęć). Na mapie uwzględniono 49 klas tematycznych (31 w NLC 94-95) zgodnych z wytycznymi FAO (AfriCover). Znajdują się tam m.in. egzotyczne drzewa (exotic trees) czy tereny podmokłe (wetlands). Te ostatnie – ze względu na swoją ważność – mają być klasyfikowane osobno, a następnie „wklejane” do pliku na samym końcu procesu opracowania. Każda klasa ma szczegółową specyfikację i opis charakterystycznych cech. Podwykonawcy otrzymali zestaw danych i informacji potrzebnych do wykonania pracy. W jego skład wchodzą:
- kopia bazy danych NLC 94-95,
- numeryczny model terenu,
- instrukcja techniczna projektu,
- definicja klas tematycznych i legenda NLC 2000,
- zdjęcia Landsat 7 po ortorektyfikacji,
- procedura klasyfikacji terenów podmokłych (wetlands),
- wektorowa mapa 10-kilometrowych pasów krajów sąsiednich.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS