wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Geoinformacja ponad podziałami

XIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej

Doroczna konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (tradycyjnie już organizowana w Bibliotece Narodowej w Warszawie) była tym razem okazją do zaprezentowania nowego oblicza tej organizacji. Po wielu latach działania w powiązaniu ze Stowarzyszeniem Geodetów Polskich podjęto decyzję o potrzebie uzyskania osobowości prawnej. 10 czerwca 26 członków-założycieli uchwaliło statut stowarzyszenia noszącego znajomo brzmiącą nazwę – Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej.

Pierwsze zadania nowego PTIP wiązały się z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym, co nastąpiło 12 sierpnia. Dalej skupiono się na organizacji XIII Konferencji oraz przygotowaniu nowego wydawnictwa naukowego pod nazwą „Roczniki Geomatyki”, które ukazywać się ma nie rzadziej niż raz w roku. Z okazji XIII Konferencji wyszły dwa zeszyty: jeden to ciepła jeszcze monografia „Podstawy metodyczne i technologiczne infrastruktur geoinformacyjnych” przygotowana przez dr. Janusza Michalaka, drugi natomiast – zawierający referaty różnych autorów – otwarty jest opracowaniem prof. Jerzego Gaździckiego „Etyka geomatyczna” (patrz: GEODETA 10/03).

W czasie konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie członków PTIP, na którym dokonano wyboru prezesa i członków Zarządu na nową trzyletnią kadencję. Pracami Towarzystwa nadal będzie kierował prof. Jerzy GaŸdzicki (dotychczasowy przewodniczący), wiceprezesem został dr Marek Baranowski, sekretarzem naukowym – Ewa Musiał, w skład zarządu weszli także dr hab. Konrad Eckes (profesor AGH w Krakowie) oraz dr Dariusz Korpetta (kierownik Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW w Warszawie). Prof. Jerzy Gaździcki podkreślił, że prace Towarzystwa powinny być prowadzone głównie w komisjach tematycznych i zespołach regionalnych – nowi członkowie powinni łączyć się w grupy i pracować wspólnie zgodnie z własnymi zainteresowaniami, potrzebami i interesami.

Sprawy organizacyjne, choć bardzo ważne dla Towarzystwa, nie przesłoniły podstawowego celu konferencji, jakim jest promowanie rozwoju geomatyki. Dr Janusz Michalak z Uniwersytetu Warszawskiego, współpracujący z ramienia tej uczelni z OpenGIS Consortium, poprowadził blisko 5-godzinne warsztaty o tematyce ujętej we wspomnianej wcześniej monografii. Prezentacja zaowocowała ciekawą wymianą poglądów, dotyczącą m.in. terminologii. Dr Michalak podsumował ją stwierdzeniem, że ciągle za mało jest w naszym środowisku dyskusji, i zaproponował organizowanie cyklicznych seminariów stanowiących kontynuację warsztatów.
W sesjach referatowych autorzy podejmowali temat GIS-u na różnych poziomach ogólności. I tak, prof. Adam Linsenbarth z IGiK przedstawił najnowszą wersję programu INSPIRE (poziom europejski), a Zbigniew Lach i Andrzej Łaszczuk z Akademii Obrony Narodowej przygotowali opracowanie na temat roli GIS w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski (poziom krajowy). Z kolei Piotr Pachół (PODGiK w Mikołowie) i Jerzy Zieliński (WODGiK w Katowicach) podsumowali próby wymiany danych w ramach KSIT pomiędzy zasobami powiatowym i wojewódzkim (poziom regionalny).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS