Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Geoinformacja ponad podziałami

XIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej

Doroczna konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (tradycyjnie już organizowana w Bibliotece Narodowej w Warszawie) była tym razem okazją do zaprezentowania nowego oblicza tej organizacji. Po wielu latach działania w powiązaniu ze Stowarzyszeniem Geodetów Polskich podjęto decyzję o potrzebie uzyskania osobowości prawnej. 10 czerwca 26 członków-założycieli uchwaliło statut stowarzyszenia noszącego znajomo brzmiącą nazwę – Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej.

Pierwsze zadania nowego PTIP wiązały się z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym, co nastąpiło 12 sierpnia. Dalej skupiono się na organizacji XIII Konferencji oraz przygotowaniu nowego wydawnictwa naukowego pod nazwą „Roczniki Geomatyki”, które ukazywać się ma nie rzadziej niż raz w roku. Z okazji XIII Konferencji wyszły dwa zeszyty: jeden to ciepła jeszcze monografia „Podstawy metodyczne i technologiczne infrastruktur geoinformacyjnych” przygotowana przez dr. Janusza Michalaka, drugi natomiast – zawierający referaty różnych autorów – otwarty jest opracowaniem prof. Jerzego Gaździckiego „Etyka geomatyczna” (patrz: GEODETA 10/03).

W czasie konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie członków PTIP, na którym dokonano wyboru prezesa i członków Zarządu na nową trzyletnią kadencję. Pracami Towarzystwa nadal będzie kierował prof. Jerzy GaŸdzicki (dotychczasowy przewodniczący), wiceprezesem został dr Marek Baranowski, sekretarzem naukowym – Ewa Musiał, w skład zarządu weszli także dr hab. Konrad Eckes (profesor AGH w Krakowie) oraz dr Dariusz Korpetta (kierownik Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW w Warszawie). Prof. Jerzy Gaździcki podkreślił, że prace Towarzystwa powinny być prowadzone głównie w komisjach tematycznych i zespołach regionalnych – nowi członkowie powinni łączyć się w grupy i pracować wspólnie zgodnie z własnymi zainteresowaniami, potrzebami i interesami.

Sprawy organizacyjne, choć bardzo ważne dla Towarzystwa, nie przesłoniły podstawowego celu konferencji, jakim jest promowanie rozwoju geomatyki. Dr Janusz Michalak z Uniwersytetu Warszawskiego, współpracujący z ramienia tej uczelni z OpenGIS Consortium, poprowadził blisko 5-godzinne warsztaty o tematyce ujętej we wspomnianej wcześniej monografii. Prezentacja zaowocowała ciekawą wymianą poglądów, dotyczącą m.in. terminologii. Dr Michalak podsumował ją stwierdzeniem, że ciągle za mało jest w naszym środowisku dyskusji, i zaproponował organizowanie cyklicznych seminariów stanowiących kontynuację warsztatów.
W sesjach referatowych autorzy podejmowali temat GIS-u na różnych poziomach ogólności. I tak, prof. Adam Linsenbarth z IGiK przedstawił najnowszą wersję programu INSPIRE (poziom europejski), a Zbigniew Lach i Andrzej Łaszczuk z Akademii Obrony Narodowej przygotowali opracowanie na temat roli GIS w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski (poziom krajowy). Z kolei Piotr Pachół (PODGiK w Mikołowie) i Jerzy Zieliński (WODGiK w Katowicach) podsumowali próby wymiany danych w ramach KSIT pomiędzy zasobami powiatowym i wojewódzkim (poziom regionalny).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS