wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Janusz Śledziński

Kij Galileo w mrowisku GPS

Największe zgromadzenie konstruktorów i użytkowników satelitarnych systemów nawigacyjnych,
Portland, 8-12 września

Jak co roku we wrześniu w USA, tym razem w Portland w stanie Oregon, odbyły się dwie duże imprezy, które przyciągnęły setki konstruktorów i użytkowników satelitarnych systemów nawigacyjnych, głównie GPS (Global Positioning System). W dniach 8-9 września miało miejsce 42. spotkanie organizacji Civil GPS Service Interface Committee (CGSIC), czyli Światowego Forum Cywilnych Użytkowników GPS. Z kolei w dniach 9-12 września Amerykański Instytut Nawigacyjny zorganizował ION-GPS Technical Meeting – tradycyjnie już największą na świecie imprezę poświęconą tej technologii.

CGSIC jest organizacją utworzoną przez instytucje rządowe Stanów Zjednoczonych w celu utrzymania łączności między konstruktorami i administratorami GPS a szerokim forum użytkowników na całym świecie. Na spotkaniach CGSIC można uzyskać wiadomości „z pierwszej ręki” na temat najnowszych programów rozwoju GPS i jego modernizacji, przedstawić swoje doświadczenia i wyniki różnych zastosowań, jak równie ż zgłosić postulaty prowadzące do pełniejszego i bardziej wszechstronnego wykorzystywania wszystkich najnowszych technologii wyznaczania pozycji i transferu czasu. Prace CGSIC są koordynowane i administrowane przez instytucję wojskową US Coast Guard Navigation Center (Nawigacyjna Służba Wybrzeża Stanów Zjednoczonych) w ścisłej współpracy z US Department of Transportation (Ministerstwem Transportu USA) i Interagency GPS Executive Board IGEB (Międzyagencyjnym Zarządem ds. GPS).
CGSIC skupia przedstawicieli firm oraz państwowych i prywatnych instytucji różnych sektorów gospodarki wykorzystujących GPS, nie tylko z terenu samych Stanów Zjednoczonych. Forum międzynarodowe stanowią krajowi delegaci (Country Points of Contact) skupieni w grupach regionalnych Europy, Azji i Pacyfiku (przedstawicielem Polski jest piszący te słowa). CGSIC składa się z trzech podkomitetów: - informacyjnego – The International Information Subcommittee; - zajmującego się wykorzystywaniem GPS do transferu czasu – The Timing Subcommittee; - zajmującego się lokalizacją i działaniem różnych systemów nawigacyjnych na terenie USA – the US States and Localities Subcommittee.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS