Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Janusz Śledziński

Kij Galileo w mrowisku GPS

Największe zgromadzenie konstruktorów i użytkowników satelitarnych systemów nawigacyjnych,
Portland, 8-12 września

Jak co roku we wrześniu w USA, tym razem w Portland w stanie Oregon, odbyły się dwie duże imprezy, które przyciągnęły setki konstruktorów i użytkowników satelitarnych systemów nawigacyjnych, głównie GPS (Global Positioning System). W dniach 8-9 września miało miejsce 42. spotkanie organizacji Civil GPS Service Interface Committee (CGSIC), czyli Światowego Forum Cywilnych Użytkowników GPS. Z kolei w dniach 9-12 września Amerykański Instytut Nawigacyjny zorganizował ION-GPS Technical Meeting – tradycyjnie już największą na świecie imprezę poświęconą tej technologii.

CGSIC jest organizacją utworzoną przez instytucje rządowe Stanów Zjednoczonych w celu utrzymania łączności między konstruktorami i administratorami GPS a szerokim forum użytkowników na całym świecie. Na spotkaniach CGSIC można uzyskać wiadomości „z pierwszej ręki” na temat najnowszych programów rozwoju GPS i jego modernizacji, przedstawić swoje doświadczenia i wyniki różnych zastosowań, jak równie ż zgłosić postulaty prowadzące do pełniejszego i bardziej wszechstronnego wykorzystywania wszystkich najnowszych technologii wyznaczania pozycji i transferu czasu. Prace CGSIC są koordynowane i administrowane przez instytucję wojskową US Coast Guard Navigation Center (Nawigacyjna Służba Wybrzeża Stanów Zjednoczonych) w ścisłej współpracy z US Department of Transportation (Ministerstwem Transportu USA) i Interagency GPS Executive Board IGEB (Międzyagencyjnym Zarządem ds. GPS).
CGSIC skupia przedstawicieli firm oraz państwowych i prywatnych instytucji różnych sektorów gospodarki wykorzystujących GPS, nie tylko z terenu samych Stanów Zjednoczonych. Forum międzynarodowe stanowią krajowi delegaci (Country Points of Contact) skupieni w grupach regionalnych Europy, Azji i Pacyfiku (przedstawicielem Polski jest piszący te słowa). CGSIC składa się z trzech podkomitetów: - informacyjnego – The International Information Subcommittee; - zajmującego się wykorzystywaniem GPS do transferu czasu – The Timing Subcommittee; - zajmującego się lokalizacją i działaniem różnych systemów nawigacyjnych na terenie USA – the US States and Localities Subcommittee.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS