Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Tomasz Berezowski

Widać jak na dłoni

Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC
Idea lotniczej kamery cyfrowej nie jest skomplikowana, w przeciwieństwie do... jej realizacji. Jak osiągnąć rozdzielczość porównywalną z kamerami tradycyjnymi? Gdzie gromadzić zarejestrowane dane? Jak przesyłać je z sensora do nośnika? Te trzy podstawowe pytania czynią z konstrukcji kamery cyfrowej niezwykłe wyzwanie.

Działanie kamery cyfrowej opiera się na wykorzystaniu elektronicznych elementów światłoczułych, czyli takich, które mają zdolność przetwarzania światła w uporządkowane impulsy elektryczne. Najpopularniejszym elementem tego typu jest CCD (charge-coupled device). CCD występuje w formie linijek bądź prostokątnych matryc (rys. 1). Linijki są wykorzystywane do tworzenia obrazu poprzez skanowanie, tzn. rejestrację obrazu linia po linii. Matryca natomiast rejestruje cały obraz w jednym krótkim ujęciu. Wśród dostępnych fotogrametrycznych kamer cyfrowych istnieją przykłady wykorzystania obu technik.

Rozdzielczość
Zdolność rozdzielcza i precyzja geometryczna to podstawowe cechy kamery fotogrametrycznej. Obecnie łatwo dostępne są linijki sensorów CCD zapewniające wystarczającą rozdzielczość, niemniej z ich wykorzystaniem wiąże się wiele niedogodności. W kamerze o takiej konstrukcji obraz powstaje linia po linii, zgodnie z ruchem postępowym samolotu, co skutkuje inną orientacją zewnętrzną każdej linijki obrazu. Takie zobrazowanie ma geometrię odmienną od tradycyjnych zdjęć i jego opracowanie wymaga zastosowania nowego oprogramowania fotogrametrycznego. Dla firmy fotolotniczej może to oznaczać utratę klientów, którzy zainwestowali poważne środki w cyfrowe linie produkcyjne, szkolenia kadry i posiadają duże doświadczenie w obecnej technologii.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS