wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Tomasz Berezowski

Widać jak na dłoni

Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC
Idea lotniczej kamery cyfrowej nie jest skomplikowana, w przeciwieństwie do... jej realizacji. Jak osiągnąć rozdzielczość porównywalną z kamerami tradycyjnymi? Gdzie gromadzić zarejestrowane dane? Jak przesyłać je z sensora do nośnika? Te trzy podstawowe pytania czynią z konstrukcji kamery cyfrowej niezwykłe wyzwanie.

Działanie kamery cyfrowej opiera się na wykorzystaniu elektronicznych elementów światłoczułych, czyli takich, które mają zdolność przetwarzania światła w uporządkowane impulsy elektryczne. Najpopularniejszym elementem tego typu jest CCD (charge-coupled device). CCD występuje w formie linijek bądź prostokątnych matryc (rys. 1). Linijki są wykorzystywane do tworzenia obrazu poprzez skanowanie, tzn. rejestrację obrazu linia po linii. Matryca natomiast rejestruje cały obraz w jednym krótkim ujęciu. Wśród dostępnych fotogrametrycznych kamer cyfrowych istnieją przykłady wykorzystania obu technik.

Rozdzielczość
Zdolność rozdzielcza i precyzja geometryczna to podstawowe cechy kamery fotogrametrycznej. Obecnie łatwo dostępne są linijki sensorów CCD zapewniające wystarczającą rozdzielczość, niemniej z ich wykorzystaniem wiąże się wiele niedogodności. W kamerze o takiej konstrukcji obraz powstaje linia po linii, zgodnie z ruchem postępowym samolotu, co skutkuje inną orientacją zewnętrzną każdej linijki obrazu. Takie zobrazowanie ma geometrię odmienną od tradycyjnych zdjęć i jego opracowanie wymaga zastosowania nowego oprogramowania fotogrametrycznego. Dla firmy fotolotniczej może to oznaczać utratę klientów, którzy zainwestowali poważne środki w cyfrowe linie produkcyjne, szkolenia kadry i posiadają duże doświadczenie w obecnej technologii.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS