wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Stanisław Białousz, Zbigniew Bochenek, Dariusz Dukaczewski, Michał Grodzicki, Przemysław Sowiński, Ewa Wysocka

Geodeci w Unii Europejskiej (cz. VII)

Na zlecenie Departamentu Geodezji i Kartografii Ministerstwa Infrastruktury pod koniec ubiegłego roku Instytut Geodezji i Kartografii* badał funkcjonowanie geodezji i kartografii w krajach Piętnastki. W efekcie powstało opracowanie pt. „Badania analityczne regulacji prawnych dotyczących wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce”, Warszawa, listopad 2002. Na jego podstawie prezentujemy rozwiązania przyjęte w różnych krajach (Austria, Belgia – GEODETA 5/03; Dania, Finlandia – 6/03; Francja, Grecja – 7/03; Holandia, Hiszpania – 8/03; Irlandia, Luksemburg – 9/03; Niemcy, Portugalia – 10/03). Tym razem Szwecja i Wielka Brytania.

Wraz z Holandią i Portugalią Szwecja należy do nielicznej grupy krajów Unii Europejskiej, w których nie istnieje system uprawnień geodezyjnych. Tytuł prawny do pełnienia funkcji państwowego geodety katastralnego można nabyć automatycznie, w wyniku odbycia dwuletniego stażu zawodowego. Warunkiem podstawowym jest posiadanie nostryfikowanego dyplomu studiów wyższych. Szwedzkie Stowarzyszenie Geodetów (Sveriges Lantmätareföreming) nie ma charakteru izby zawodowej, a członkami jego mogą być posiadacze dyplomu inżyniera z wykształceniem uniwersyteckim o specjalizacji w zakresie geodezji (lub pokrewnej). Jest to organizacja wyższej użyteczności, stawiająca sobie następujące cele:
- tworzenie warunków do współpracy członków,
- pogłębianie wiedzy geodetów i podnoszenie prestiżu zawodu geodety w społeczeństwie,
- wspieranie prac legislacyjnych.
Do SLF należy około 85% geodetów szwedzkich. Znaczna grupa geodetów należy również do Stowarzyszenia Rzeczoznawców Nieruchomości (SFF – Samfundet för Fastighetsekonomi).
Z uwagi na fakt, iż pomiary katastralne w Szwecji mają charakter techniczny i prawny, geodeci zajmujący się katastrem (Lantmätare – dosłownie „mierniczy ziemscy”) posiadają w pewnych okolicznościach uprawnienia równoważne sędziowskim. Celowe jest więc prowadzenie działalności w zakresie katastru przez administrację państwową lub samorządy miejskie (jest tak w 41 miastach).
W Szwecji (podobnie jak w większości krajów UE) istnieje prawne i formalne zróżnicowanie pomiędzy geodezją i kartografią. Niemniej jednak państwowa organizacja katastralna jest równocześnie odpowiedzialna za:
- podstawowe pomiary geodezyjne;
- niwelację;
- sporządzanie map topograficznych w skalach od 1:10 000 do 1:1 000 000;
- przygotowywanie podstawowej informacji dla taksacji nieruchomości

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS