Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Stanisław Białousz, Zbigniew Bochenek, Dariusz Dukaczewski, Michał Grodzicki, Przemysław Sowiński, Ewa Wysocka

Geodeci w Unii Europejskiej (cz. VII)

Na zlecenie Departamentu Geodezji i Kartografii Ministerstwa Infrastruktury pod koniec ubiegłego roku Instytut Geodezji i Kartografii* badał funkcjonowanie geodezji i kartografii w krajach Piętnastki. W efekcie powstało opracowanie pt. „Badania analityczne regulacji prawnych dotyczących wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce”, Warszawa, listopad 2002. Na jego podstawie prezentujemy rozwiązania przyjęte w różnych krajach (Austria, Belgia – GEODETA 5/03; Dania, Finlandia – 6/03; Francja, Grecja – 7/03; Holandia, Hiszpania – 8/03; Irlandia, Luksemburg – 9/03; Niemcy, Portugalia – 10/03). Tym razem Szwecja i Wielka Brytania.

Wraz z Holandią i Portugalią Szwecja należy do nielicznej grupy krajów Unii Europejskiej, w których nie istnieje system uprawnień geodezyjnych. Tytuł prawny do pełnienia funkcji państwowego geodety katastralnego można nabyć automatycznie, w wyniku odbycia dwuletniego stażu zawodowego. Warunkiem podstawowym jest posiadanie nostryfikowanego dyplomu studiów wyższych. Szwedzkie Stowarzyszenie Geodetów (Sveriges Lantmätareföreming) nie ma charakteru izby zawodowej, a członkami jego mogą być posiadacze dyplomu inżyniera z wykształceniem uniwersyteckim o specjalizacji w zakresie geodezji (lub pokrewnej). Jest to organizacja wyższej użyteczności, stawiająca sobie następujące cele:
- tworzenie warunków do współpracy członków,
- pogłębianie wiedzy geodetów i podnoszenie prestiżu zawodu geodety w społeczeństwie,
- wspieranie prac legislacyjnych.
Do SLF należy około 85% geodetów szwedzkich. Znaczna grupa geodetów należy również do Stowarzyszenia Rzeczoznawców Nieruchomości (SFF – Samfundet för Fastighetsekonomi).
Z uwagi na fakt, iż pomiary katastralne w Szwecji mają charakter techniczny i prawny, geodeci zajmujący się katastrem (Lantmätare – dosłownie „mierniczy ziemscy”) posiadają w pewnych okolicznościach uprawnienia równoważne sędziowskim. Celowe jest więc prowadzenie działalności w zakresie katastru przez administrację państwową lub samorządy miejskie (jest tak w 41 miastach).
W Szwecji (podobnie jak w większości krajów UE) istnieje prawne i formalne zróżnicowanie pomiędzy geodezją i kartografią. Niemniej jednak państwowa organizacja katastralna jest równocześnie odpowiedzialna za:
- podstawowe pomiary geodezyjne;
- niwelację;
- sporządzanie map topograficznych w skalach od 1:10 000 do 1:1 000 000;
- przygotowywanie podstawowej informacji dla taksacji nieruchomości

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS