wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Grudzień 2003, Nr 12 (103) |


• Czarny dzień geodezji – likwidacja GUGiK • Brak liderów i współpracy: debata GEODETY nt. barier w rozwoju GIS i dostępie obywatela do geoinformacji • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VIII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety we Włoszech • Niewiele nowości – zestawienie ...

powrót

Bogdan Ney

W polu magnetycznym

70 lat profesora Andrzeja Sas-Uhrynowskiego

Jubilat odbył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1951-56). Już jako student został zatrudniony w IGiK. Był współpracownikiem docenta Wojciecha Krzemińskiego i profesora Jerzego Bokuna.

W latach 1976-81 stosunkowo krótki epizod, lecz brzemienny w skutki: działalność naukowa w zakresie teledetekcji satelitarnej w OPOLiS – narodowym ośrodku teledetekcji nowo utworzonym w IGiK. Od 1981 r. ponowna, długoletnia przygoda z magnetyzmem ziemskim i grawimetrią geodezyjną. W 1976 r. uzyskał stopień doktora („Metody badania zmian wiekowych magnetycznego pola Ziemi na terenie Polski”), w 1989 r. doktora habilitowanego („Pole magnetyczne południowego Bałtyku”), a w lutym 2000 r. – tytuł naukowy profesora nauk technicznych.
Od 1992 r. Jubilat kierował Zakładem Geodezji Fizycznej w IGiK, a od 2002 r. prowadzi Pracownię Geodezji Fizycznej w Zakładzie Geodezji i Geodynamiki. Profesor wypracował sobie wysoką pozycję naukową w zakresie magnetyzmu ziemskiego, nie tylko w kraju, ale również w środowisku międzynarodowym. Głównym kierunkiem jego badań były i są zmiany wiekowe ziemskiego pola magnetycznego. Jubilat był aktywnym uczestnikiem i inicjatorem współpracy międzynarodowej. Legitymuje się istotnym dorobkiem i uznaniem we współdziałaniu z Instytutem Ziemskiego Magnetyzmu, Jonosfery i Propagacji Fal Radiowych (IZMIRAN) Rosyjskiej Akademii Nauk. Był bardzo czynny w Komitecie Akademii Nauk Krajów b. Bloku Wschodniego „Planetarne Badania Geofizyczne” (KAPG). Współpracował m.in. z niemieckim Centralnym Instytutem Fizyki Ziemi w Poczdamie, Instytutem Geofizyki Akademii Nauk b. Czechosłowacji w Pradze oraz Instytutem Badania Atmosfery i Geomagnetyzmu w Berlinie.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS