Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Jerzy Przywara

Osnowa pierwsza klasa

Z kroniki kontraktu na założenie osnowy i wykonanie mapy topograficznej Iraku

Tadeusz Dzikiewicz był szefem kontraktu, który Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne* z Warszawy realizowało w drugiej połowie lat 70. w Iraku. Dzięki jego uprzejmości możemy dzisiaj przedstawić zdjęcia z pamiątkowej kroniki, którą prowadzono podczas realizacji tego kontraktu.

Na jej kartach uwieczniono kawałek historii polskiej geodezji, choć tworzyła się ona daleko od naszego kraju. Kilkaset zdjęć oraz tyle samo opisów i notatek daje rzadką dziś okazję, by prześledzić klimat tamtego
kontraktu i tamtych lat. Większą część kroniki zajmują zdjęcia czarno-białe. Uwieczniono na nich nie tylko naszych kolegów przy pracy, ale i spotkania z miejscową ludnością, wizyty polskiej geodezyjnej wierchuszki, irackie krajobrazy, sceny z tamtejszej ulicy. Im bliżej końca kroniki, tym więcej
jest zdjęć kolorowych. W ciągu kilku lat tak bardzo zmieniła się technika fotografowania. Skoro o technice mowa, dzisiejszych absolwentów geodezji zaciekawić powinny uwidocznione na zdjęciach dalmierze monstrualnych rozmiarów, takie same teodolity, sprzężone zestawy niwelatorów do pomiarów przez
rzekę, czy widoczny tu i ówdzie stolik topograficzny albo wieża triangulacyjna. Kronikę uzupełniają kopie dokumentów, meldunków, wycinki z gazet i lista pracowników, którzy przewinęli się przez kontrakt.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS