wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Anna Wardziak

Mapy do archiwum!

Zdaniem sądu dokumentacja geodezyjna i kartograficzna, będąca wynikiem pracy przedsiębiorstwa państwowego OPGK w Lublinie, w znacznej części stanowi materiały archiwalne, które zasługują na wieczyste ich zachowanie. Ze względu na swój status i specyfikę jednostka ta ma zatem obowiązek założyć i prowadzić archiwum zakładowe.

24 marca dyrektor Archiwum Państwowego w Lub­linie na podstawie art. 33 ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach nałożył na Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Lublinie obowiązek zorganizowania i prowadzenia archiwum zakładowego. Uzasadnił to uwzględnieniem dwóch przesłanek: posiadania przez OPGK statusu państwowej jednostki organizacyjnej, a także wytwarzania przezeń materiałów archiwalnych. Jego zdaniem przedsiębiorstwo jest autorem dokumentacji o niepowtarzalnym charakterze. W związku z tym cały proces jej powstawania jest istotny dla poznawania dziejów geodezji i kartografii na terenie Lubelszczyzny oraz działalności OPGK jako przedsiębiorstwa państwowego. Według dyrektora Archiwum dokumentacja ta stanowi źródło informacji historycznej, istnieje zatem podstawa prawna do ustalenia OPGK w Lublinie jako państwowej jednostki organizacyjnej, w której tworzy się archiwum zakładowe.
Dyrektor OPGK, nie zgadzając się z treścią powyższego aktu administracyjnego, wezwał pismem z 7 kwietnia dyrektora Archiwum do uchylenia go jako naruszającego prawo. Następnie, wobec podtrzymania stanowiska przez dyrektora Archiwum, 30 maja 2006 r. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, domagając się uchylenia zaskarżonego aktu.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt