wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Anna Wardziak

Mapy do archiwum!

Zdaniem sądu dokumentacja geodezyjna i kartograficzna, będąca wynikiem pracy przedsiębiorstwa państwowego OPGK w Lublinie, w znacznej części stanowi materiały archiwalne, które zasługują na wieczyste ich zachowanie. Ze względu na swój status i specyfikę jednostka ta ma zatem obowiązek założyć i prowadzić archiwum zakładowe.

24 marca dyrektor Archiwum Państwowego w Lub­linie na podstawie art. 33 ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach nałożył na Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Lublinie obowiązek zorganizowania i prowadzenia archiwum zakładowego. Uzasadnił to uwzględnieniem dwóch przesłanek: posiadania przez OPGK statusu państwowej jednostki organizacyjnej, a także wytwarzania przezeń materiałów archiwalnych. Jego zdaniem przedsiębiorstwo jest autorem dokumentacji o niepowtarzalnym charakterze. W związku z tym cały proces jej powstawania jest istotny dla poznawania dziejów geodezji i kartografii na terenie Lubelszczyzny oraz działalności OPGK jako przedsiębiorstwa państwowego. Według dyrektora Archiwum dokumentacja ta stanowi źródło informacji historycznej, istnieje zatem podstawa prawna do ustalenia OPGK w Lublinie jako państwowej jednostki organizacyjnej, w której tworzy się archiwum zakładowe.
Dyrektor OPGK, nie zgadzając się z treścią powyższego aktu administracyjnego, wezwał pismem z 7 kwietnia dyrektora Archiwum do uchylenia go jako naruszającego prawo. Następnie, wobec podtrzymania stanowiska przez dyrektora Archiwum, 30 maja 2006 r. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, domagając się uchylenia zaskarżonego aktu.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS