wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Michał Grodzicki, Ewa Wysocka

Jak samorząd z samorządem

Wykonywanie zawodu geodety w Europie: kwalifikacje, uprawnienia, przepisy

Idea swobodnego przepływu fachowców, zawarta w dyrektywach UE regulujących wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych, wymaga równego traktowania (niedyskryminowania) osób kwalifikowanych, bez względu na miejsce uzyskania kwalifikacji. Dotyczy to również osób, które świeżo uzyskały wykształcenie (kierując się swobodą wyboru szkoły/uczelni) i mają prawo wyboru kraju, w którym zechcą uzyskać uprawnienia.

Przypomnijmy, że geodezja i kartografia jako zawód rozwijały się w różny sposób i w różnych krajach objęły różne dziedziny aktywności. Pewne prace wykonywane przez geodetów w jednych państwach, nie są podejmowane przez geodetów w innych [5]. Co więcej, w niektórych krajach może występować większe zapotrzebowanie na poszczególne rodzaje umiejętności geodezyjnych. W większości krajów działalność geodezyjna jest regulowana prawnie, we wszystkich – pozostaje w gestii rządów poszczególnych państw i nie podlega unijnej legislacji.
Organizacja działalności geodezyjnej i kartograficznej w poszczególnych krajach europejskich ma różne formy, a służba geodezyjna jest lokowana w różnych strukturach administracji państwowej. Umieszczenie ośrodków decyzyjnych odpowiedzialnych za kartografię, pomiary geodezyjne oraz prowadzenie katastru nieruchomości jest w niektórych krajach – z punktu widzenia polskiej geodezji – dość nietypowe, a czasami nawet zaskakujące.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt