wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mobilne skanowanie na Motławie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Jerzy Przywara

Bałagan lekko kosmiczny

Organizacja eoVox przedstawia siebie jako „wzmocnienie głosu europejskich i kanadyjskich firm zajmujących się obrazowaniem Ziemi”. Sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych nie jest bowiem tak dobra, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Zanim przejdziemy do spraw polskich, przyjrzyjmy się najpierw problemom artykułowanym przez zagranicznych kolegów po fachu.

To Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zainicjowała działanie grupy eoVox mającej na celu zbadanie potencjału, szans rozwoju oraz zagrożeń dla firm europejskich i kanadyjskich działających w sektorze EO (Earth Obser­vation), czyli w skrócie zajmujących się satelitarnym obrazowaniem Ziemi.
Dwa lata temu w raporcie ESA na temat sektora EO naliczono ponad 160 przedsiębiorstw tego typu. Większość to podmioty niewielkie, z reguły wyspecjalizowane w tworzeniu wąskiego asortymentu opracowań, choć możliwości zastosowań ich produktów są niezwykle szerokie. Raport tegoroczny sporządzono na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 63 firm. Dostarcza on wielu informacji zarówno na temat obecnego stanu, jak i przyszłości małych i średnich podmiotów z sektora EO. Firmy (VAC) w łańcuchu produkcyjnym: właściciele satelitów – dostawcy danych – rynek znajdują się pomiędzy dwoma ostatnimi segmentami (mianem VAC – Value Adding Company można tu określić firmy „żyjące” z przetwarzania danych satelitarnych itp.). Wnioski wypływające z raportu pomogą ESA w sporządzaniu planów na lata 2008-13.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt