Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Atmosfera najważniejsza

Służbie geodezyjnej potrzebny jest spokój, jasne cele i systematyczna praca. A także nadanie jej odpowiedniej rangi – mówi dr Ryszard Preuss, były wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: 25 października minister Jaszczak, który – nawiasem mówiąc – nie jest już ministrem, odwołał pana z funkcji wiceprezesa GUGiK. Czego udało się panu w czasie 4,5-letniej kadencji dokonać?

RYSZARD PREUSS: Przede wszystkim wymieniłbym prace o charakterze organizacyjno-technicznym, które w chwili mojego odejścia były już prawie sfinalizowane albo wymagały wyłącznie kontynuacji. Dla wdrażania nowoczesnych rozwiązań w geodezji została dostosowana struktura działania GUGiK i CODGiK. Opracowano również niezbędną nowelizację wielu rozporządzeń, które złożono do ministra nadzorującego geodezję. Działania te miały na celu stworzenie sprawnej służby geodezyjnej, której zadaniem byłoby zarządzanie i powszechne udostępnianie geodanych w kraju na wzór wiodących rozwiązań europejskich w tym zakresie.
Jeśli natomiast mówilibyśmy o wyj­ściu geodezji na zewnątrz, to nasz zespół zaproponował szersze spojrzenie na współpracę z innymi resortami. Dzięki mojej zdecydowanej postawie udało się doprowadzić do rozsądnej współpracy zarówno z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak i resortem rolnictwa. Współpraca taka (z Ministerstwem Sprawiedliwości i Ministerstwem Finansów) ma też miejsce w przypadku prac nad ZSIoN. Bez takiego podejścia geodezja nie ma w ogóle racji bytu. Jeżeli chcemy, żeby dane geodezyjne miały charakter referencyjny, wiele projektów powinno być realizowanych wspólnie z innymi instytucjami. Wydaje mi się, że przełom mentalny już się zaczął, ale trzeba na tym polu systematycznej pracy wykraczającej poza jedną kadencję. Mam satysfakcję z tego, że coś udało się osiągnąć, a przykładem może być choćby Geoportal. Mimo że uruchomiliśmy zaledwie prototyp, już docierały do nas liczne pytania o możliwości jego wykorzystania. To jest projekt na lata i nadal powinien pozostać priorytetem służby geodezyjnej. Pragnę też podkreślić, że w zasadzie przez całą kadencję kontynuowaliśmy prace związane ze Zintegrowanym Systemem Katastralnym rozpoczęte na przełomie lat 1999/2000.
Czy nie jest tak, że z kadencji na kadencję zmieniamy koncepcję działania służby geodezyjnej?
Na początku naszej kadencji rzeczywiś­cie mogło powstać takie wrażenie. Kierunki naszej działalności nie były prezentowane, bo większość czasu zabierał nam projekt ZSK. Trzeba było jak najszybciej doprowadzić do zaakceptowania go przez Unię Europejską. Na grudzień 2003 r. zaplanowane było rozliczenie I etapu, a od tego zależała kontynuacja prac i przyznanie środków finansowych. Dopiero gdy dostaliśmy od UE zielone światło, powstały programy docelowe, czyli następne etapy projektów PHARE. Później szukaliśmy sposobu kontynuacji tych działań, a efektem poszukiwań był m.in. Geoportal czy równolegle realizowany projekt ASG. Przyświeca im ten sam cel – unowocześ­nienie służby geodezyjnej.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS