Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Jerzy Przywara

Infrastruktura, GIS, geodezja

7. Krajowa Konferencja Użytkowników Oprogramowania ESRI
Warszawa, 18-19 października

O znaczeniu GIS-u w dzisiejszym świecie nie trzeba nikogo przekonywać, tak jak i o roli firmy ESRI w jego rozwoju. Gorzej jest z właściwym zrozumieniem znaczenia infrastruktury informacyjnej państwa i ze zdefiniowaniem w Polsce miejsca geodezji i GIS oraz ich wzajemnych relacji. Chociaż po 7. Krajowej Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI w tym drugim przypadku wszystko wydaje się już jasne.

Infrastruktura
Infrastruktura informacyjna to normy, zasoby, systemy i procesy informacyjne umożliwiające funkcjonowanie społeczeństwa, gospodarki i państwa. W Polsce istnieje ok. 600 pierwotnych rejestrów. Większość z nich działa, niestety, na niewzruszonych od lat zasadach. Aby w takim rejestrze zaistnieć lub coś zmienić, obywatel musi pójść do prowadzącej go instytucji i tam wypełnić stosowny formularz. Jest to konieczne, bo urzędy prowadzące te rejestry nie wymieniają danych między sobą i nie akceptują dokumentów elektronicznych. Przykładem tego może być działanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która często po informacje do budowy IACS sięga nie do istniejących baz, lecz po prostu wzywa rolników do swoich biur. Przykład ten posłużył prof. Józefowi Oleńskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego do przedstawienia społecznych kosztów złego funkcjonowania infrastruktury informacyjnej państwa.
Jednym z najważniejszych elementów tej infrastruktury jest ewidencja gruntów i budynków (EGiB), która wraz z bazami PESEL i REGON stanowi podstawę funkcjonowania innych rejestrów, ewidencji oraz systemów informacyjnych. Rola rejestrów (baz) geoprzestrzennych prowadzonych przez administrację geodezyjną jest we wspomnianej infrastrukturze nie do przecenienia. Wiele z nich można zaklasyfikować jako pierwotne bazy informacji, stanowiące podstawę systemu katastralnego. Jak stwierdził Józef Oleński, główne problemy infrastruktury geoinformacyjnej w Polsce sprowadzają się do: braku kompleksowej strategii rozwoju, braku standardów informacyjnych, autonomizacji systemów i zasobów, nienadążania ustawodawstwa za technologią oraz złej oceny kosztów projektów informatycznych.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS