wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Marek Pudło

Trimble S6

Obraca się z prędkością 115° na sekundę. Jest bezgłośny, szybki i bardzo dokładny. Potrafi wyszukiwać i śledzić cel. Przystosowany do współpracy z odbiornikiem GPS i skanerem laserowym jest ciekawą alternatywą dla Leica SmartStation. Kosztuje ponad 65 tys. zł. Taki jest Trimble S6.

MagDrive, MultiTrack, SurePoint to technologie, które zostały zastosowane w opisywanym instrumencie. Ich nazwy niewiele mówią, ale wnoszą one do urządzenia sporo unowocześnień.
- MagDrive to kompleksowy system mechanicznej obsługi instrumentu. Jego podstawą jest zastosowanie elektromagnetycznych silników bez tarcia, które charakteryzują się całkowicie bezgłośną pracą, bardzo dużą prędkością działania oraz dużą precyzją ustawiania koła poziomego i pionowego. Odpowiedzialne są one za dwie czynności: obracają automatycznie cały instrument wokół własnej osi i zmieniają położenie lunety oraz wspomagają manualne obracanie tachimetru za pomocą bezzakresowych śrub leniwych – uruchamiają się w momencie szybszego przekręcenia śruby od koła poziomego lub pionowego.
- MultiTrack jest systemem wyszukiwania i śledzenia celu. Technologia przystosowana jest do rozpoznawania pryzmatu (najlepiej o zakresie 360°) tradycyjnego pasywnego lub zwierciadła aktywnego. W tym drugim przypadku na tyczce oprócz samego lustra montowany jest specjalny moduł identyfikacji celu (Target ID). Przekaźnik ten, wykorzystując łącze na podczerwień, przesyła do tachimetru zakodowaną informację z numerem lustra. Ponieważ instrument potrafi zapamiętać 8 numerów, tyle właśnie wynosi maksymalna liczba jednoznacznie rozpoznawalnych i śledzonych przez niego zwierciadeł.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt