wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Andrzej Sas-Uhrynowski, Elżbieta Welker

Mapa deklinacji magnetycznej

Artykuł recenzowany
Opracowanie mapy deklinacji magnetycznej kraju wymaga danych także z krajów sąsiednich. A co zrobić, gdy ich brak?
W tym przypadku pomocne okazały się materiały archiwalne obejmujące tereny Polski przedwojennej.

Ziemskie pole magnetyczne ulega ciągłym zmianom. Ich częstotliwość jest bardzo zróżnicowana – od ułamków sekund poprzez minuty, godziny, doby aż do rocznych i dłuższych, zwanych zmianami wiekowymi. Przebieg zmian składowych elementów pola geomagnetycznego jest stale monitorowany w obserwatoriach magnetycznych. Informacje o tych zmianach potrzebne są do analizy i aktualizacji danych magnetycznych. W tym celu wykorzystuje się również wyniki pomiarów systematycznie powtarzanych na magnetycznych punktach wiekowych.

Zgromadzone dane magnetyczne
Polska magnetyczna sieć punktów wiekowych składa się z 19 stanowisk, na których co najmniej raz na 2 lata wykonuje się obserwacje trzech niezależnych elementów składowych pola. Ich dobór zależy od rodzaju zastosowanej aparatury pomiarowej. Ostatnio mierzy się deklinację D, inklinację I magnetometrem D/I Flux oraz natężenie wektora pola F magnetometrem protonowym. Opracowane wyniki tych obserwacji służą do wyznaczania przestrzenno-czasowego rozkładu zmian pola geomagnetycznego na badanym obszarze, a następnie do wyznaczania poprawek redukcyjnych, niezbędnych do przeliczenia danych magnetycznych na dowolną epokę.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt