wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Dariusz Felcenloben

Powrót do sprawy po latach

Ugruntowany w ostatnich latach w orzecznictwie NSA pogląd dopuszczający możliwość stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji administracyjnej w jej części1 otwiera drogę do weryfikacji w trybach nadzwyczajnych wadliwych decyzji zatwierdzających m.in. projekty scalenia i wymiany gruntów.

Wspomniana zmiana linii orzecznictwa NSA dotyczy m.in. zakresu stosowania przepisów ograniczających możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych (156 § 2 kpa), w szczególności z powodów zaistnienia nieodwracalnych skutków prawnych2. W efekcie obecnie coraz częściej właściwe organa decydują się – po stwierdzeniu zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 156 § 1 kpa – na rozstrzygnięcia kasacyjne, pozostawiając organowi pierwszej instancji decyzję merytoryczną w sprawie, w tym badanie skutków prawnych, jakie wycofana z obiegu prawnego decyzja (w części) wywołała. Po wielu latach od zakończenia postępowania scaleniowego powrót do sprawy w wyniku stwierdzenia nieważności wadliwej decyzji zatwierdzającej projekt scalenia gruntów powoduje, iż pojawia się przy tej okazji wiele wątpliwości interpretacyjnych związanych z koniecznością prowadzenia dalszego postępowania przez organ pierwszej instancji (starostów). Problemy te dotyczą w szczególności tych przypadków, w których staroście pozostawiona jest ocena nieodwracalności skutków prawnych, jakie wywołała bezpośrednio wadliwa decyzja scaleniowa, czy też ocena możliwości odwrócenia stanów prawnych zaistniałych w okresie późniejszym w wyniku innych zdarzeń prawnych, będących pośrednio jej rezultatem. Podejmujący po latach postępowanie scaleniowe organ pierwszej instancji, wykonując
decyzję kasacyjną, zobowiązany jest w pierwszej kolejności do przywrócenia stanu prawnego, jaki istniał przed scaleniem gruntów. Dopiero bowiem po wyjaśnieniu zagadnienia wstępnego, jakim jest możliwość przywrócenia stanu prawnego sprzed scalenia, starosta podejmuje właściwą merytoryczną decyzję kończącą w części wszczęte przed laty postępowanie scaleniowe. Dlatego istotne wydaje się wyjaśnienie pojawiających się w praktyce wątpliwości w tym zakresie, szczególnie dotyczących nieodwracalności skutków prawnych, jakie wadliwa decyzja bezpośrednio i pośrednio wywołała. Ma to bowiem istotne znaczenie dla samego merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie „wznowionego” w tym trybie postępowania scaleniowego.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS