Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Dariusz Felcenloben

Powrót do sprawy po latach

Ugruntowany w ostatnich latach w orzecznictwie NSA pogląd dopuszczający możliwość stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji administracyjnej w jej części1 otwiera drogę do weryfikacji w trybach nadzwyczajnych wadliwych decyzji zatwierdzających m.in. projekty scalenia i wymiany gruntów.

Wspomniana zmiana linii orzecznictwa NSA dotyczy m.in. zakresu stosowania przepisów ograniczających możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych (156 § 2 kpa), w szczególności z powodów zaistnienia nieodwracalnych skutków prawnych2. W efekcie obecnie coraz częściej właściwe organa decydują się – po stwierdzeniu zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 156 § 1 kpa – na rozstrzygnięcia kasacyjne, pozostawiając organowi pierwszej instancji decyzję merytoryczną w sprawie, w tym badanie skutków prawnych, jakie wycofana z obiegu prawnego decyzja (w części) wywołała. Po wielu latach od zakończenia postępowania scaleniowego powrót do sprawy w wyniku stwierdzenia nieważności wadliwej decyzji zatwierdzającej projekt scalenia gruntów powoduje, iż pojawia się przy tej okazji wiele wątpliwości interpretacyjnych związanych z koniecznością prowadzenia dalszego postępowania przez organ pierwszej instancji (starostów). Problemy te dotyczą w szczególności tych przypadków, w których staroście pozostawiona jest ocena nieodwracalności skutków prawnych, jakie wywołała bezpośrednio wadliwa decyzja scaleniowa, czy też ocena możliwości odwrócenia stanów prawnych zaistniałych w okresie późniejszym w wyniku innych zdarzeń prawnych, będących pośrednio jej rezultatem. Podejmujący po latach postępowanie scaleniowe organ pierwszej instancji, wykonując
decyzję kasacyjną, zobowiązany jest w pierwszej kolejności do przywrócenia stanu prawnego, jaki istniał przed scaleniem gruntów. Dopiero bowiem po wyjaśnieniu zagadnienia wstępnego, jakim jest możliwość przywrócenia stanu prawnego sprzed scalenia, starosta podejmuje właściwą merytoryczną decyzję kończącą w części wszczęte przed laty postępowanie scaleniowe. Dlatego istotne wydaje się wyjaśnienie pojawiających się w praktyce wątpliwości w tym zakresie, szczególnie dotyczących nieodwracalności skutków prawnych, jakie wadliwa decyzja bezpośrednio i pośrednio wywołała. Ma to bowiem istotne znaczenie dla samego merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie „wznowionego” w tym trybie postępowania scaleniowego.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS