wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Zygmunt Szumski

O numerach

Opowiadanie dla dorosłych. Z obrazkami

Zajmę się w tym artykule rzeczywistością adresową, która w wielu systemach informacji przestrzennej (SIP) jest tak potrzebna i tak niezauważalna jak powietrze. Zajmę się też rzeczywistością katastralną, ale tylko w takim zakresie, jaki wynika z ich obszaru wspólnego. Należę do tych, którzy uważają, że im ten obszar mniejszy, tym lepiej.

Wpadka, czyli ujęcie sprawców
Istotą każdego systemu informacji jest informowanie o rzeczywistości. Ale rzeczywistość w ogóle jest nieskończenie skomplikowana, więc system musi się ograniczać tylko do jej wycinka, a i to traktowanego jako bardzo uproszczony model. Model ten zawiera tylko takie pojęcia i związki między nimi, które są istotne dla opisu wybranych zjawisk rzeczywistych. Czasem, gdy zjawiska te są wyraźnie rozdzielne, mówi się, że system modeluje więcej niż jedną rzeczywistość. Na przykład rzeczywistość przestępczą i rzeczywistość aparatu ścigania. W rzeczywistości przestępczej pewne działanie uważane jest za złożone przedsięwzięcie, wymagające zaplanowania, przygotowania oraz użycia sił (fizycznych, intelektualnych) i środków (finansowych, technicznych: samochodów, łomów, broni). W rzeczywistości
aparatu ścigania istnienie takich działań spowodowało zbudowanie rutynowych procedur użycia podobnych sił i środków, uruchamianych w drodze alarmu. W obu rzeczywistościach są to działania o znacznym stopniu ryzyka. W pierwszej rzeczywistości jest to traktowane jak praca, a nazywane robota, w drugiej też jest traktowane jak praca, ale nazywa się interwencja. Obie te rzeczywistości, w zasadzie rozdzielne, mogą mieć obszar wspólny. Obszar ten u obywateli zaangażowanych w pierwszą reczywistość nazywa się wpadka, a u tych drugich – ujęcie sprawców.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS