wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEODETA testuje: ContextCapture
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Zygmunt Szumski

O numerach

Opowiadanie dla dorosłych. Z obrazkami

Zajmę się w tym artykule rzeczywistością adresową, która w wielu systemach informacji przestrzennej (SIP) jest tak potrzebna i tak niezauważalna jak powietrze. Zajmę się też rzeczywistością katastralną, ale tylko w takim zakresie, jaki wynika z ich obszaru wspólnego. Należę do tych, którzy uważają, że im ten obszar mniejszy, tym lepiej.

Wpadka, czyli ujęcie sprawców
Istotą każdego systemu informacji jest informowanie o rzeczywistości. Ale rzeczywistość w ogóle jest nieskończenie skomplikowana, więc system musi się ograniczać tylko do jej wycinka, a i to traktowanego jako bardzo uproszczony model. Model ten zawiera tylko takie pojęcia i związki między nimi, które są istotne dla opisu wybranych zjawisk rzeczywistych. Czasem, gdy zjawiska te są wyraźnie rozdzielne, mówi się, że system modeluje więcej niż jedną rzeczywistość. Na przykład rzeczywistość przestępczą i rzeczywistość aparatu ścigania. W rzeczywistości przestępczej pewne działanie uważane jest za złożone przedsięwzięcie, wymagające zaplanowania, przygotowania oraz użycia sił (fizycznych, intelektualnych) i środków (finansowych, technicznych: samochodów, łomów, broni). W rzeczywistości
aparatu ścigania istnienie takich działań spowodowało zbudowanie rutynowych procedur użycia podobnych sił i środków, uruchamianych w drodze alarmu. W obu rzeczywistościach są to działania o znacznym stopniu ryzyka. W pierwszej rzeczywistości jest to traktowane jak praca, a nazywane robota, w drugiej też jest traktowane jak praca, ale nazywa się interwencja. Obie te rzeczywistości, w zasadzie rozdzielne, mogą mieć obszar wspólny. Obszar ten u obywateli zaangażowanych w pierwszą reczywistość nazywa się wpadka, a u tych drugich – ujęcie sprawców.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt