wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Krystian Kaczmarek

Sposób na WBGiTR

Problem funkcjonowania WBGiTR-ów od wielu lat dzieli społeczność geodezyjną. Decyzja samorządu województwa pomorskiego jest próbą przyjęcia takiego rozwiązania, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

WBGiTR-y mają fory na rynku
W opracowaniu na temat funkcjonowania służby geodezyjnej i analizy obowiązującego prawa, które przygotowałem na konkurs na stanowisko głównego geodety kraju*, naszkicowałem problem działania wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych. Napisałem tam m.in.: WBGiTR-y prowadzą swoją działalność w różnych formach organizacyjnych, pod różnymi nazwami i w różnych formach podległości już od ponad 50 lat. [...] Do 31 grudnia 1998 r. działały w formie zakładów budżetowych u wojewodów, częściowo dotowanych z budżetu państwa. Od 1 stycznia 1999 r. stały się jednostkami samorządowymi podlegającymi samorządom województw (obecnie działają w 11 województwach jako zakłady budżetowe). Wykonują prace urządzenioworolne, prace geodezyjno-kartograficzne związane z zadaniami własnymi samorządu województwa oraz inne prace geodezyjne na wolnym rynku. WBGiTR-y uczestniczą lub wykonują zadania województwa wynikające z ustaw:
- o samorządzie województwa (art. 14 ust. 1 pkt 6) [...],
- Prawo geodezyjne i kartograficzne (art. 7c pkt 4 i 5) [...],
- o scalaniu i wymianie gruntów (art. 3 ust. 4) [...].
Ustawa ta [mowa tu o ustawie z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, do której odwołuje się ustawa o scalaniu i wymianie gruntów – red.] określa, że jedynymi wykonawcami prac scaleniowo-wymiennych mogą być tylko wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych będące w strukturach samorządu województwa.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS