wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Krystian Kaczmarek

Sposób na WBGiTR

Problem funkcjonowania WBGiTR-ów od wielu lat dzieli społeczność geodezyjną. Decyzja samorządu województwa pomorskiego jest próbą przyjęcia takiego rozwiązania, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

WBGiTR-y mają fory na rynku
W opracowaniu na temat funkcjonowania służby geodezyjnej i analizy obowiązującego prawa, które przygotowałem na konkurs na stanowisko głównego geodety kraju*, naszkicowałem problem działania wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych. Napisałem tam m.in.: WBGiTR-y prowadzą swoją działalność w różnych formach organizacyjnych, pod różnymi nazwami i w różnych formach podległości już od ponad 50 lat. [...] Do 31 grudnia 1998 r. działały w formie zakładów budżetowych u wojewodów, częściowo dotowanych z budżetu państwa. Od 1 stycznia 1999 r. stały się jednostkami samorządowymi podlegającymi samorządom województw (obecnie działają w 11 województwach jako zakłady budżetowe). Wykonują prace urządzenioworolne, prace geodezyjno-kartograficzne związane z zadaniami własnymi samorządu województwa oraz inne prace geodezyjne na wolnym rynku. WBGiTR-y uczestniczą lub wykonują zadania województwa wynikające z ustaw:
- o samorządzie województwa (art. 14 ust. 1 pkt 6) [...],
- Prawo geodezyjne i kartograficzne (art. 7c pkt 4 i 5) [...],
- o scalaniu i wymianie gruntów (art. 3 ust. 4) [...].
Ustawa ta [mowa tu o ustawie z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, do której odwołuje się ustawa o scalaniu i wymianie gruntów – red.] określa, że jedynymi wykonawcami prac scaleniowo-wymiennych mogą być tylko wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych będące w strukturach samorządu województwa.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt