Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2006, Nr 10 (137) |


• Nasi znów w Iraku – o polsko-ukraińsko-łotewskiej Grupie Wsparcia Geograficznego • Sprzętowy raj – XII Międzynarodowe Targi GEA • O przekształcaniu WBGiTR-ów pisze Krystian Kaczmarek, geodeta województwa pomorskiego • Nadzór budowlany a kataster • Mapa deklinacji magnetycznej kraju • Zestawienie ...

powrót

Tadeusz Dadas, Grzegorz Stępień

Nasi znów w Iraku

Geographic Support Group w PKW IRAK – artykuł recenzowany

Po dwudziestu przeszło latach polscy geodeci wrócili do Iraku. Tym razem nie po to, by zakładać sieć geodezyjno-astronomiczną, obsługiwać budowę autostrad czy brać udział w pracach melioracyjnych, lecz by wspomagać siły koalicji w przywróceniu porządku – pierwszej fazie odbudowy Iraku.

Geographic Support Group
Polsko-ukraińsko-łotewska Grupa Wsparcia Geograficznego pod polskim dowództwem realizowała prace zabezpieczenia geograficznego w składzie Sztabu Wielonarodowej Dywizji Cent­rum-Południe w misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku. Popularne „Geo” – Geographic Support Group (GSG) – działa w ramach polskiej misji stabilizacyjnej w Iraku od początku obecności naszych wojsk w Siłach Koalicji Antyterrorystycznej. Od przylotu do Iraku pierwszych żołnierzy (11 czerwca 2003 r.) do przejęcia odpowiedzialności za strefę centralno-południową przez pierwszego dowódcę Wielonarodowej Dywizji gen. Tyszkiewicza z rąk amerykańskiego generała Jamesa Conwaya (3 września 2003 r.) minęły prawie trzy miesiące. A rozpoczęcie naszej działalności należy datować już na przełom lipca i sierpnia 2003 r. Musieliśmy zacząć od rozkładania sprzętu i przygotowania stanowisk i środowisk programowych do pracy. Część danych przywieziono z Polski, a część dostaliśmy już na miejscu od Amerykanów.
W chwili przejęcia odpowiedzialności za strefę otrzymaliśmy pod opiekę pięć prowincji, zbliżonych kształtem do obecnych połączonych stref MND CS i MND B (bez Bagdadu i okolic – rys. na s. obok). Po zredukowaniu lub wycofaniu się części kontyngentów, w tym hiszpańskiego, ukraińskiego i bułgarskiego, polska strefa odpowiedzialności została ograniczona do dwóch prowincji. Miała na to również wpływ stopniowa zmiana charakteru naszej misji z pierwotnie stabilizacyjnej na doradczo-szkoleniową i sukcesywne przekazywanie odpowiedzialności Irakijczykom. Redukcji uległ też stan osobowy polskiego kontyngentu z 2500 osób (na I, II i III zmianie) do około 900 na VI i VII zmianie. Jednak zakres prac i zadań Geo zmienił się tylko nieznacznie. Jak zauważył mjr Robert Bauer, szef GSG na V zmianie PKW Irak – grupa „Geo” pracuje dla komórek organizacyjnych i choć jej obsada wciąż ulega zmniejszeniu, to struktura i liczba komórek pozostają podobne.

Wyznaczanie celów
Do najważniejszych pytań, na które należy odpowiedzieć w rozpoznaniu wojskowym, zalicza się Where (gdzie)? Pojawia się ono wśród innych: What (co)? When (kiedy)? Who (kto)? Why (dlaczego)? Tzw. 5 x W dotyczy zazwyczaj zaistniałych zdarzeń, jednak z pytaniem „gdzie?” będziemy mieć również do czynienia przy lokalizacji przestępców, terrorystów, tajnych magazynów broni czy choćby potencjalnych rejonów odpalania pocisków moździerzowych lub rakiet. Do zobrazowania miejsc szczególnie niebezpiecznych (lokalizacji celów) wykorzystywane są najczęściej zdjęcia satelitarne. Grono zainteresowanych nimi było więc bardzo szerokie, począwszy od poszczególnych komórek Sztabu Dywizji, gdzie następowało zbieranie danych i wypracowanie decyzji związanych z planowanymi operacjami, a skończywszy na firmach wykonawczych, które potrzebowały aktualnych i dokładnych informacji.
Do naszych głównych „klientów” zaliczyć mogliśmy Grupę Manewrową, popularnych „Specjalsów” – polskich i amerykańskich, Grupę CIMIC – Civilian-Military Cooperation oraz MiTT – Military Training (Transition) Team. O ile ci ostatni zajmowali się głównie szkoleniem irackiej armii, to w CIMIC zdjęcia wykorzystywano przede wszytkim do lokalizacji projektów czy planowania dróg dojazdu, bardzo często zresztą z braku jakichkolwiek innych planów małych miejscowości. Zdarzało się także, że zdjęcia zamawiały pracujące na rzecz koalicji prywatne firmy ochroniarskie, takie jak jak AEGIS, ERNIS czy BlackWater. Grupy bojowe (jak American Special Forces) wykorzystywały je przede wszystkim do lokalizacji celów i wyznaczania prowadzących do nich dróg.
Prace Geographic Support Group wpływały nie tylko na bezpieczeństwo osób wyjeżdżających poza teren bazy czy personelu latającego, ale decydowały również o bezpieczeństwie osób znajdujących się w bazach, dostarczając informacji wykorzystywanych w przeciwdziałaniu atakom na siły koalicji. Stanowiły jeden z istotnych elementów planowania działań wojskowych i procesu wypracowania decyzji.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS