wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Wrzesień 2006, Nr 9 (136) |


• O dziurze kosmicznej – rozmowa z dr. Markiem Banaszkiewiczem, nowym dyrektorem CBK PAN • Kazimierz Czarnecki (1939-2006) • Geoinformacja podstawą rozwoju – geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przedstawia swoją wizję służby geodezyjnej i kartograficznej • Urzędowy biznesplan – o ...

powrót

Jerzy Przywara

Na południu i na północy

Co tam, panie, w internecie?

W czerwcu Główny Urząd Geodezji i Kartografii uruchomił prototyp polskiego geoportalu (geoportal.gov.pl). Jego budowa wywołuje jednak krytykę m.in. ze strony osób aspirujących obecnie do kierowania polską geodezją. A jak wyglądają geoportale w innych krajach Unii Europejskiej?

W Europie przy realizacji takich projektów zamiast sporów promuje się szeroko zakrojoną współpracę. Można tylko domniemywać, że tam większość zaangażowanych w tworzenie geoportali (administracja państwowa, samorządy i firmy) widzi liczne korzyści płynące z przedsięwzięcia. Naszego Geoportalu przed atakami oponentów nie chroni nawet prowadzenie go pod okiem autorytetów z Rady Konsultacyjnej i Komitetu Sterującego. Zanim dowiemy się, co i komu zawadza w związku z projektem www.geoportal.gov.pl, sprawdźmy, kto i co zbudował już w Europie.
W kolejnych numerach GEODETY przybliżymy niektóre europejskie projekty w tej dziedzinie. Zaznaczamy jednak, że tak naprawdę najlepiej samemu sprawdzić, co oferują inni, i że na szczegółowe opisanie większości z tych portali ramy artykułu prasowego są zbyt wąskie. Naszym przewodnikiem po narodowych geoportalach będzie europejski geoportal (http://eu-geoportal.jrc.it), który zgodnie z zamierzeniami programu INSPIRE ma być w przyszłości oknem na dane przestrzenne z całej Europy.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt