wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Wrzesień 2006, Nr 9 (136) |


• O dziurze kosmicznej – rozmowa z dr. Markiem Banaszkiewiczem, nowym dyrektorem CBK PAN • Kazimierz Czarnecki (1939-2006) • Geoinformacja podstawą rozwoju – geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przedstawia swoją wizję służby geodezyjnej i kartograficznej • Urzędowy biznesplan – o ...

powrót

Mirosław Zalewski

System czy chaos?

System katastralny w Polsce budzi coraz większe emocje. Wszyscy widzimy, że zasady, na jakich funkcjonuje on obecnie, są trudne do zaakceptowania i wymagają zmian. Ukazujące się akty prawne zamiast eliminować istniejące sprzeczności, tworzą nowe i powodują, że słowo „system” należałoby zastąpić słowem „chaos”.

Ewidencja gruntów z jednej strony otwiera się na nowe kategorie danych, i słusznie, ale z drugiej – konserwuje dane nikomu niepotrzebne. Po co dzisiaj klasyfikacja gruntów leś­nych? Po co z gruntów zadrzewionych i zakrzewionych (Lz), dawnych gruntów leśnych, na siłę robi się użytki rolne? Po co w ogóle dzisiaj grunty zadrzewione i zakrzewione, skoro te o powierzchni powyżej 0,10 ha można by sklasyfikować jako las, a pozostałe, podobnie jak sady, mogłyby nie być wcale ewidencjonowane?
Po wprowadzeniu podatku dochodowego w rolnictwie również klasyfikacja użytków rolnych okaże się zbędna. Wykorzystywana byłaby już tylko przy realizacji przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ale po co w taki sposób chronić grunty rolne, jeżeli już dziś wielkość produkcji zależy bardziej od rolnika aniżeli od klasy gruntu?

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt