wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Wrzesień 2006, Nr 9 (136) |


• O dziurze kosmicznej – rozmowa z dr. Markiem Banaszkiewiczem, nowym dyrektorem CBK PAN • Kazimierz Czarnecki (1939-2006) • Geoinformacja podstawą rozwoju – geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przedstawia swoją wizję służby geodezyjnej i kartograficznej • Urzędowy biznesplan – o ...

powrót

Jerzy Przywara, Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

O dziurze kosmicznej

Z dr. hab. Markiem Banaszkiewiczem, nowym dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych, rozmawiali Jerzy Przywara i Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Zacznijmy od GMES (Global Monitoring for Environment and Security) z racji niedawnych, dość gorących spot­kań na ten temat. W 2008 roku powinny być już pierwsze efekty programu, ale stawiałbym raczej na to, że nic nie będzie.

MAREK BANASZKIEWICZ: Będzie, tylko nie do końca jeszcze wiadomo co. Do tej pory GMES był w fazie przedoperacyjnej, ale teraz spodziewany jest przełom. W 2008 r. mają wystartować przynajmniej trzy serwisy operacyjne będące elementami tzw. szybkiej ścieżki: monitorowanie powierzchni lądów, monitorowanie oceanów i zarządzanie kryzysowe. Ostatnio nastąpiła dosyć istotna zmiana w zarządzaniu GMES-em, bo obecnie zajmuje się tym Biuro GMES przy DG Enterprise (Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorczości). Wcześniej zarządzaniem strategicznym zajmowała się Rada programu GMES (GMES Advisory Council), która zbierała się kilka razy do roku i oceniała działania GMES Programme Office, które było ciałem operacyjnym. Tak się składa, że przez 15 miesięcy pracowałem dla Komisji Europejskiej (KE) w Joint Research Center w Isprze i z tej racji mogłem uczestniczyć jako obserwator w GMES Programme Office. Główny wątek i linia sporów dotyczyła tego, jak GMES ma być zorientowany. Początkowo zakładano, że będzie instrumentem służącym głównie KE, tzn. miał dostarczać informacji strategicznych o całym świecie, które decydenci Unii mogliby wykorzystać np. do stworzenia lepszej perspektywy konkurowania na rynkach światowych. Ostatnio zaczęto mówić o tym, że GMES powinien też służyć Europejczykom, regionom, krajom i różnym innym podmiotom. Niewątpliwie jednym z takich użytkowników końcowych jest środowisko naukowe, szczególnie w tych dziedzinach, w których działalność objęta GMES-em, czyli obserwacje Ziemi, nie jest jeszcze w pełni operacyjna. Przykładem może być prognozowanie klimatu, z którym na razie mamy problemy, a żeby radzić sobie lepiej, potrzebujemy ogromnych ilości danych.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS