Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2006, Nr 9 (136) |


• O dziurze kosmicznej – rozmowa z dr. Markiem Banaszkiewiczem, nowym dyrektorem CBK PAN • Kazimierz Czarnecki (1939-2006) • Geoinformacja podstawą rozwoju – geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przedstawia swoją wizję służby geodezyjnej i kartograficznej • Urzędowy biznesplan – o ...

powrót

Jerzy Przywara, Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

O dziurze kosmicznej

Z dr. hab. Markiem Banaszkiewiczem, nowym dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych, rozmawiali Jerzy Przywara i Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Zacznijmy od GMES (Global Monitoring for Environment and Security) z racji niedawnych, dość gorących spot­kań na ten temat. W 2008 roku powinny być już pierwsze efekty programu, ale stawiałbym raczej na to, że nic nie będzie.

MAREK BANASZKIEWICZ: Będzie, tylko nie do końca jeszcze wiadomo co. Do tej pory GMES był w fazie przedoperacyjnej, ale teraz spodziewany jest przełom. W 2008 r. mają wystartować przynajmniej trzy serwisy operacyjne będące elementami tzw. szybkiej ścieżki: monitorowanie powierzchni lądów, monitorowanie oceanów i zarządzanie kryzysowe. Ostatnio nastąpiła dosyć istotna zmiana w zarządzaniu GMES-em, bo obecnie zajmuje się tym Biuro GMES przy DG Enterprise (Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorczości). Wcześniej zarządzaniem strategicznym zajmowała się Rada programu GMES (GMES Advisory Council), która zbierała się kilka razy do roku i oceniała działania GMES Programme Office, które było ciałem operacyjnym. Tak się składa, że przez 15 miesięcy pracowałem dla Komisji Europejskiej (KE) w Joint Research Center w Isprze i z tej racji mogłem uczestniczyć jako obserwator w GMES Programme Office. Główny wątek i linia sporów dotyczyła tego, jak GMES ma być zorientowany. Początkowo zakładano, że będzie instrumentem służącym głównie KE, tzn. miał dostarczać informacji strategicznych o całym świecie, które decydenci Unii mogliby wykorzystać np. do stworzenia lepszej perspektywy konkurowania na rynkach światowych. Ostatnio zaczęto mówić o tym, że GMES powinien też służyć Europejczykom, regionom, krajom i różnym innym podmiotom. Niewątpliwie jednym z takich użytkowników końcowych jest środowisko naukowe, szczególnie w tych dziedzinach, w których działalność objęta GMES-em, czyli obserwacje Ziemi, nie jest jeszcze w pełni operacyjna. Przykładem może być prognozowanie klimatu, z którym na razie mamy problemy, a żeby radzić sobie lepiej, potrzebujemy ogromnych ilości danych.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS