wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Uber "naprawia" GPS w miastach
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Lipiec 2006, Nr 7 (134) |


• Skleić geodezję – rozmowa z sekretarzem stanu w MSWiA Piotrem Piętakiem • Pozyskujemy ludzi i idee – rozmowa ze Stylim Camaterosem z Bentley Systems Inc. • Kontrola NIK nt. gospodarowania nieruchomościami SP • O wartości informacji i opłatach za nią • Inżynierowie bez granic – wystawa kartograficzna ...

powrót

Adam Śliwiński, Adam Iwaniak, Michał Nowak, Paweł Merta

Wolny software

Infrastruktura danych przestrzennych (SDI) inaczej, cz. VIII

W internecie dostępnych jest wiele pakietów pozwalających na realizację podstawowych zadań SDI, takich jak udostępnianie danych przestrzennych oraz metadanych w sieci. UMN MapServer, Geoserver, GeoNetwork, uDig czy Grass to programy chętnie stosowane nie tylko ze względu na warunki licencji wolnego oprogramowania, ale i zgodność ze standardami Open Geospatial Consortium.

Zrób to sam
W poprzednim artykule cyklu („Na poziomie powiatowym”, GEODETA 5/2006) autorzy przekonywali do idei budowy infrastruktury danych przestrzennych na poziomie powiatowym. Zwracali przy tym uwagę na fakt, iż muszą się tym zająć społeczności lokalne, czyli my sami, nikt inny bowiem tego za nas nie zrobi. Duże projekty centralne, takie jak geoportal. gov.pl, nie będą w stanie zrealizować zadań na poziomie lokalnym. Aby było to możliwe, systemy te musiałyby standaryzować i integrować dane przestrzenne dla całego kraju, i to nie tylko dane katastralne, ale również miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i mapy zasadnicze. Zadanie to w porównaniu ze standaryzacją ewidencji gruntów i budynków jest dużo trudniejsze lub wręcz niemożliwe do wykonania w rozsądnym czasie.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt