wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Czerwiec 2006, Nr 6 (133) |


• Coś z Kafki, czyli Gliwice powiedziały NIE arogancji ARiMR • Weźmy na siebie to brzemię – Marek Ziemak o PROW • Jawne i niejawne – postępowanie administracyjne w sprawie wydania danych z katastru nieruchomości, cz. II • Geodezja do potęgi ENTER • Zestawienie skanerów laserowych 3D • Użytkowe dzieło ...

powrót

Paweł E. Weszpiński

Użytkowe dzieło sztuki

Plan miasta Warszawy. Pomiar pod kierunkiem W. H. Lindleya

Z dokładnością, szczegółowością i wysoką kartometrycznością planów Lindleya idzie w parze najwyższej klasy sztuka kartograficzna. Często są też one jedynym źródłem pozwalającym na precyzyjne określenie granic warszawskich nieruchomości oraz na szczegółową analizę ich historii, istotną dla wielu toczących się postępowań odszkodowawczych.

W 1881 roku, za prezydentury Sokratesa Starynkiewicza, Magistrat m. Warszawy podpisał z Williamem Lindleyem umowę na wykonanie projektów i budowę warszawskich wodociągów i kanalizacji. Realizacja projektu została wkrótce przejęta przez jego syna – Williama Heerleina Lindleya. Od grudnia 1888 roku pracami w Warszawie kierował w imieniu brata Joseph Lindley. W projekcie opracowanym przez Lindleyów zawarty został postulat pomiarów miasta i pracowania planu miasta w skali nie mniejszej niż 1:500. Wynikał on z faktu, że istniejące plany miasta nie spełniały wymogów odpowiedniej dokładności, szczegółowości i aktualności.
Postulat Lindleyów został spełniony. Zbiór przeszło 8 tysięcy arkuszy map powstał pod wspólnym tytułem „Plan miasta
Warszawy. Pomiar pod kierunkiem W. H. Lindleya”. Tak zwane plany Lindleya opracowane zostały w latach 1883--1915 na podstawie poprzedzających budowę wodociągów i kanalizacji oraz wykonanych na ich potrzeby szczegółowych pomiarów miasta, jego części i okolic. Są one jednym z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. Blisko 7,5 tysiąca arkuszy znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, pozostałe w Biurze Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS