wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Czerwiec 2006, Nr 6 (133) |


• Coś z Kafki, czyli Gliwice powiedziały NIE arogancji ARiMR • Weźmy na siebie to brzemię – Marek Ziemak o PROW • Jawne i niejawne – postępowanie administracyjne w sprawie wydania danych z katastru nieruchomości, cz. II • Geodezja do potęgi ENTER • Zestawienie skanerów laserowych 3D • Użytkowe dzieło ...

powrót

Paweł E. Weszpiński

Użytkowe dzieło sztuki

Plan miasta Warszawy. Pomiar pod kierunkiem W. H. Lindleya

Z dokładnością, szczegółowością i wysoką kartometrycznością planów Lindleya idzie w parze najwyższej klasy sztuka kartograficzna. Często są też one jedynym źródłem pozwalającym na precyzyjne określenie granic warszawskich nieruchomości oraz na szczegółową analizę ich historii, istotną dla wielu toczących się postępowań odszkodowawczych.

W 1881 roku, za prezydentury Sokratesa Starynkiewicza, Magistrat m. Warszawy podpisał z Williamem Lindleyem umowę na wykonanie projektów i budowę warszawskich wodociągów i kanalizacji. Realizacja projektu została wkrótce przejęta przez jego syna – Williama Heerleina Lindleya. Od grudnia 1888 roku pracami w Warszawie kierował w imieniu brata Joseph Lindley. W projekcie opracowanym przez Lindleyów zawarty został postulat pomiarów miasta i pracowania planu miasta w skali nie mniejszej niż 1:500. Wynikał on z faktu, że istniejące plany miasta nie spełniały wymogów odpowiedniej dokładności, szczegółowości i aktualności.
Postulat Lindleyów został spełniony. Zbiór przeszło 8 tysięcy arkuszy map powstał pod wspólnym tytułem „Plan miasta
Warszawy. Pomiar pod kierunkiem W. H. Lindleya”. Tak zwane plany Lindleya opracowane zostały w latach 1883--1915 na podstawie poprzedzających budowę wodociągów i kanalizacji oraz wykonanych na ich potrzeby szczegółowych pomiarów miasta, jego części i okolic. Są one jednym z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. Blisko 7,5 tysiąca arkuszy znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, pozostałe w Biurze Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt