wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Czerwiec 2006, Nr 6 (133) |


• Coś z Kafki, czyli Gliwice powiedziały NIE arogancji ARiMR • Weźmy na siebie to brzemię – Marek Ziemak o PROW • Jawne i niejawne – postępowanie administracyjne w sprawie wydania danych z katastru nieruchomości, cz. II • Geodezja do potęgi ENTER • Zestawienie skanerów laserowych 3D • Użytkowe dzieło ...

powrót

Marek Pudło

Z prędkością światła

Trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy podjęliśmy temat skanerów laserowych 3D, na rynku znaleźliśmy zaledwie 6 modeli tego sprzętu. Dziś jest ich już 20, a do zestawienia trafiły tylko najbardziej znane i liczące się na świecie marki.

Skaner ma podobną do tachimetru zasadę pomiaru odległości. Współrzędne X, Y, Z określa się na podstawie pomierzonej odległości (przesunięcie fazowe lub czas przebycia drogi laser-obiekt i z powrotem) oraz zmiany kąta obrotu wewnętrznych zwierciadeł. Zastosowany w skanerach laser przeważnie emituje światło widoczne, ale zdarzają się również modele działające w bliskiej podczerwieni. Oprócz długości fali, parametrami charakteryzującymi laser są: jego moc, a co się z tym wiąże – klasa bezpieczeństwa, oraz średnica plamki w zależności od odległości skanera od obiektu. Ta ostatnia wielkość decyduje bezpośrednio o dokładności wyznaczania przez instrument odległości i ostatecznej precyzji całego modelu 3D. Rozbieżna wiązka lasera ma tę własność, że wraz ze wzrostem odległości ulega zmianie średnica plamki. Zauważmy więc, że parametr ten decyduje o przeznaczeniu skanera. Instrumenty do inwentaryzacji skomplikowanych systemów przemysłowych będą miały nieduży zasięg, ale za to mniejszą plamkę i większą dokładność. Sprzęt do ogólnie pojętych pomiarów topograficzny (np. archeologicznych) ma kilkakrotnie większe możliwości odległościowe, ale za to precyzja osiąga poziom kilkunastu centymetrów.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt