Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2006, Nr 6 (133) |


• Coś z Kafki, czyli Gliwice powiedziały NIE arogancji ARiMR • Weźmy na siebie to brzemię – Marek Ziemak o PROW • Jawne i niejawne – postępowanie administracyjne w sprawie wydania danych z katastru nieruchomości, cz. II • Geodezja do potęgi ENTER • Zestawienie skanerów laserowych 3D • Użytkowe dzieło ...

powrót

Marek Pudło

Z prędkością światła

Trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy podjęliśmy temat skanerów laserowych 3D, na rynku znaleźliśmy zaledwie 6 modeli tego sprzętu. Dziś jest ich już 20, a do zestawienia trafiły tylko najbardziej znane i liczące się na świecie marki.

Skaner ma podobną do tachimetru zasadę pomiaru odległości. Współrzędne X, Y, Z określa się na podstawie pomierzonej odległości (przesunięcie fazowe lub czas przebycia drogi laser-obiekt i z powrotem) oraz zmiany kąta obrotu wewnętrznych zwierciadeł. Zastosowany w skanerach laser przeważnie emituje światło widoczne, ale zdarzają się również modele działające w bliskiej podczerwieni. Oprócz długości fali, parametrami charakteryzującymi laser są: jego moc, a co się z tym wiąże – klasa bezpieczeństwa, oraz średnica plamki w zależności od odległości skanera od obiektu. Ta ostatnia wielkość decyduje bezpośrednio o dokładności wyznaczania przez instrument odległości i ostatecznej precyzji całego modelu 3D. Rozbieżna wiązka lasera ma tę własność, że wraz ze wzrostem odległości ulega zmianie średnica plamki. Zauważmy więc, że parametr ten decyduje o przeznaczeniu skanera. Instrumenty do inwentaryzacji skomplikowanych systemów przemysłowych będą miały nieduży zasięg, ale za to mniejszą plamkę i większą dokładność. Sprzęt do ogólnie pojętych pomiarów topograficzny (np. archeologicznych) ma kilkakrotnie większe możliwości odległościowe, ale za to precyzja osiąga poziom kilkunastu centymetrów.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS