wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Kwiecień 2006, Nr 4 (131) |


• Jan Medyński, mierniczy granic II RP • Inspektor widzi, niewiele może, czyli pozycja WINGiK-a • Izba a WBGiTR-y • Co z trzecim wymiarem? – infrastruktura danych przestrzennych inaczej, cz. VI • Zestawienie niwelatorów laserowych

powrót

Marek Pudło

Laserowy zawrót głowy

Z żalem wypada stwierdzić, że popularność obrotowych niwelatorów laserowych w pracach geodezyjnych jest zdecydowanie nieproporcjonalna do ich niewątpliwych zalet.

Utrwalił się stereotyp, że niwelatory laserowe to raczej narzędzie pracy budowlańców i drogowców. A to dlatego, że do ich obsługi i efektywnego wykorzystania nie potrzeba ani wyrafinowanej wiedzy, ani specjalnych umiejętności, jakie przecież posiadają geodeci. Przedstawiane na kolejnych stronach niwelatory mogą pracować na falach o jednej z trzech długości: 532, 635 lub 780 nm. Pierwsze dwa zakresy to światło widoczne dla ludzkiego oka (odpowiednio zielone lub czerwone), natomiast ostatnia długość charakteryzuje światło podczerwone (niewidoczne dla człowieka). Niwelatory z grupy „widzialnych” przeznaczone są głównie do prac wewnątrz pomieszczeń. Czerwone i zielone światło jest bowiem słabo widoczne w warunkach polowych podczas mocnego nasłonecznienia. Poza tym mają one zdecydowanie mniejszy zasięg (200-300 m) od sprzętu z niewidocznym laserem (nawet do 900 m). Te ostatnie z kolei charakteryzują się dużą mocą, ale za to do działania potrzebują detektora do wykrywania sygnału. Niwelatory o niewidzialnej wiązce i dużym zasięgu stosuje się głównie w rozległych obszarowo pracach budowlano-drogowych, a także w skomplikowanych systemach sterowania maszynami.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt